kapat
01.11.2003
YAZARLAR
ATV
EKONOMİ
limasollu
TÜRKİYE
DÜNYA
POLİTİKA
SPOR
MEDYA
SERİ İLANLAR
METEO
TRAFİK
ŞANS&OYUN
ACİL TELGREENCARD

Çukur Mahalle'de güvenlik kamerası

Gasp ve kapkaç imparatoru Fırat Delibaş polisin yapacağı baskınları önceden belirleyebilmek için Çukur Mahalle'ye seyyar kameralar kurdurmuş, baskınlar sırasında halkı sokağa döküp, isyana teşvik etmiş

İstanbul'da sokakların korkulu rüyası olan kapkaççı ve gaspçıların lideri olarak hafta başında düzenlenen operasyonla gözaltına alınan Fırat Delibaş ile adamlarının halen süren sorgusunda her gün yeni bilgilere, ilginç ayrıntılara ulaşılıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi'nin çeteyi tamamen çökerten ve son dört günde İstanbul'da kapkaç ve gaspı "sıfır"layan operasyonunun can alıcı noktasını oluşturan sorgulamalarda, yüzlerce kişiye hükmettiği belirlenen Delibaş'ın "sırrı" enine boyuna inceleniyor.

Şu ana kadar elde edilen bilgiler, çetenin üç beş kapkaççının biraraya gelmesiyle oluşmadığını, günden güne büyüyen organize bir suç grubu olduğunu ortaya koydu. Delibaş ve adamlarının yerleşmek üzere seçtikleri Tarlabaşı'ndaki Çukur Mahalle'yi tam anlamı ile istila ettikleri, çoğu terk edilmiş olan azınlıklara ait evleri işgal ederek bölgede kalıcı güç oluşturdukları belirlendi.

POLİSE KARŞI ÖNLEM
Sorgulamalar sırasında, çetenin mahallede ele geçirdikleri sokakların Tarlabaşı ve Dolapdere bağlantı noktalarına seyyar güvenlik kameraları yerleştirdikleri de ortaya çıktı. Çete gözcülerinin kameraların yardımı ile kapkaçtan dönen elemanlarının takip edilip edilmediğini izledikleri ve mahalleye yapılacak polis baskınlarını önceden belirleyebildikleri ifade edildi.

Polis baskınının gündüz ya da gece düzenlenmesine göre taktik geliştirdiklerini anlatan çete mensupları, gündüzleri sokakları kalabalıklaştırarak polisin kapkaççıyı yakalamasını engellediklerini, gece baskınlarında da yakalanan çete elemanlarının, "Diyarbakırlı olmak suç mu" diye bağırarak halkı galeyana getirdiğini böylece de gözaltı yapılmasını önlediğini anlattılar.

CEZASI, PARMAK KIRMA
Delibaş'ın çete içinde, "acımasız" sıfatını elde etmek ve sözünü dinletebilmek için parmak kırdığı da ifadeler arasında yer aldı. Buna göre; Delibaş, söz dinlemeyen ya da çaldığını eksik veren adamlarının parmağını kırıyordu. Adamlarının kendisini terk edip polise gitmelerini önlemek için de arasının iyi olduğu polislerle sık sık görüşerek gözdağı veren çete lideri, bu polisleri de "rüşvet" ile kendine bağlıyordu.

Kurduğu kapkaç ve gasp çetesiyle lüks bir hayat yaşayan Fırat Delibaş'ın en büyük rakibi olan Hacıhüsrevliler'e kendisini kabul ettirebilmek ve Hacıhüsrevliler'i devreden çıkarabilmek için bu bölgeden bir ailenin kızıyla evlendiği de sorguda ortaya çıktı. Delibaş'ın kapkaç, gasp, yankesicilik ve haraçlardan gelen para ile Dolapdere'de bir otopark satın aldığı, Avcılar'da sahil kesiminde bir çay bahçesi işlettiği belirlendi. Her gün bir milyar liralık at yarışı oynayan Delibaş'ın haftanın birkaç gününü sahibi bulunduğu atlara ayırdığı belirtildi.

KAPKAÇ KESİLDİ
Delibaş ile onlarca adamının Beyoğlu ve çevresinde gözaltına alınmasının ardından bölgede tek bir kapkaç olayı yaşanmadı. Organize suç şubesinin operasyonuyla yakalanan Delibaş'ın gözaltına alınmasının ardından kapkaç türü olaylar bıçak gibi kesildi. Operasyonun başladığı günden sonra bölgede bulunan kaçak durumdaki kapkaççılar da çetenin sığınağı olan Çukur Mahalle'yi terk ettiler. Bu arada "Bir tanem" adlı şarkısıyla çıkış yapan besteci Cengiz İmren'in sorgusu da halen organize suçlar şubesinde sürüyor.

MAHKEME TUTUKLADI
İstanbul DGM'ye dün çıkarılan Fırat Delibaş, "çete oluşturmak" ve "silahlı müessir fiil" suçları kapsamındaki gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrildi. Delibaş'ın savcılıkta küçük yaştayken yankesicilik suçundan cezaevinde yattığını söylediği öğrenildi. Delibaş ile birlikte DGM'ye sevk edilen 23 kişinin ise savcılık işlemleri sürüyor.

Salih AYDIN


Haberleri gazete sayfası görüntüsünde okumak için
SABAH e-Medya"ya tıklayın

<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap
hibe destekler

sizinkiler
Sarı Sayfalar
GreenCard
TEMA

Copyright © 2003, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır