kapat
24.10.2003
YAZARLAR
ATV
EKONOMİ
limasollu
TÜRKİYE
DÜNYA
POLİTİKA
SPOR
MEDYA
SERİ İLANLAR
METEO
TRAFİK
ŞANS&OYUN
ACİL TELGREENCARD

Canlı yayında açık artırma tarihe karışıyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), geleneklerini bozarak Tekel ve Tüpraş'ın özelleştirme ihalelerine katılmak için teklif veren firmaların isimlerini ve sayılarını açıklamayacak.

Özelleştirme İdaresi, firmaların isteği üzerine açık artırmanın televizyonlardan canlı olarak yayınına da izin vermeme kararı aldı.

Daha önceki uygulamalarda ihaleye teklif verme süresi dolduğunda teklif veren yatırımcıların sayısını ve isimlerini açıklayan Özelleştirme İdaresi, bu kez spekülasyonları engelleme gerekçesiyle Tüpraş ve Tekel ihalelerine başvuranları kamuoyuna açıklamayacağını bildirdi. Bu kararın Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci'nin kısa süre önce açıkladığı "daha önce özelleştirmede kötü şöhreti olan firmaların ihalelere katılmasını engelleme kararı" doğrultusunda alındığı yorumları yapıldı.

Özelleştirme İdaresi, canlı yayın yapılmaması kararını teklif veren firmaların isteği üzerine aldığını bildirdi. Firmalar, canlı yayın olduğunda ortamın çok gerildiğini, kameraların baskısından rahatsız olduklarını ifade ederek Özelleştirme İdaresi yetkililerinden açık artırmanın canlı yayına izin vermemelerini rica ettiler. Bunun üzerine Özelleştirme yetkilileri firmaların ricasını haklı bularak açık artırmanın televizyonlardan canlı yayınlanmamasına karar verdiler. Ancak her iki ihalede de gazeteciler açık artırmayı salonda bulunarak izleme imkanına sahip olabilecekler.

Tekel ve Tüpraş ihalesine teklif verme süresi bugün doluyor. Başvuruları değerlendirecek İhale Komisyonu'nun pazartesi toplanması bekleniyor.

Banu AKTAŞ


Haberleri gazete sayfası görüntüsünde okumak için
SABAH e-Medya"ya tıklayın

<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap
hibe destekler

Sarı Sayfalar
GreenCard
TEMA

Copyright © 2003, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır