kapat
24.10.2003
YAZARLAR
ATV
EKONOMİ
limasollu
TÜRKİYE
DÜNYA
POLİTİKA
SPOR
MEDYA
SERİ İLANLAR
METEO
TRAFİK
ŞANS&OYUN
ACİL TELGREENCARD

Türk askeri belki Irak'a gitmeyecek

Yabancı basına yansıyan yorum ve açıklamalar, Türk askerinin Irak'ta istenmediği ve gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanıyor. İşte bunlardan bazıları...

Bremer, "Türk askeri istemiyorum dedi
Los Angeles Times gazetesine göre Irak'ın ABD'li sivil yöneticisi Paul Bremer, Türk askerinin Irak'a gönderilmesi planından vazgeçilmesini önerdi. Gazete, Bush yönetiminin Türkiye'den asker alabilmek için harcadığı çabanın boşa çıkacak gibi göründüğünü belirttiği haberde "Iraklılar'ın güçlü muhalefeti buna engel oluyor. Bazı yetkililer, Bremer'in Irak'a Türk askeri gitmemesi yolunda kuvvetli baskıları üzerine şüpheye düştü" diye yazdı.

"Türk askerleri Irak'a gitmeyebilir"
Associated Press haber ajansı, Türk halkı arasında önemli bir kesimin, "asker gönderilmeyebileceği" şeklindeki açıklamalar sonrasında rahatladığını bildirdi. Ajans haberinde Türk ve Amerikan yetkililer arasındaki görüşmelerin Mehmetçik'in gitmesi durumunda Irak'ın orta bölgesinde konuşlanma isteği üzerine yoğunlaştığı belirtildi. AP, "Türkiye, Washington'dan Kürt gerillalarla savaşmasını istiyor. Ancak Washington'un sert bir çatışmaya girmek isteyip istemediği belli değil" dedi. Irak'taki askerlerin komutanı General Ricardo Sanchez'in "Asker gönderilip gönderilmemesi ya da nereye konuşlandırılacağı görüşmeleri sürüyor" sözlerine de yer verildi.

New York Times yazarı Friedman: Kaçık mısınız?
New York Times gazetesi köşe yazarı Thomas Friedman, dün kaleme aldığı makalesinde şöyle yazdı Eğer Cumhuriyetçi bir senatör olsaydım, Bush'un ekibine "Tanrı aşkına. Iraklılar'a Türk birliklerini kabul ettirmeye çalışarak ne yapıyorsunuz? Kaçık mısınız? Türk askerinin gitmesi sadece yakın dostumuz Kürtler'i soğutmakla kalmaz Şii ve Sünniler'i de kızdırır. Irak toplumunda onur çok önemlidir. Eski kolonicileri olan Türk askerlerini götürüp etraflarına yerleştirmek felaket olur" derdim.

Kürtler "Hayır" kampanyası başlattı
Kürt.net ve Kürdistan.net adlı internet siteleri, Türk askerinin Irak'a gönderilmemesi yolunda kampanyalar açtı. İnternet üzerinden oylama ya da e-posta yoluyla yürütülen kampanyada "Irak'ta Türk askeri görmek istiyor musunuz?" sorusu yöneltiliyor. Gelen e-posta ve yanıtlar da Irak geçici hükümet konseyi üyelerine ve Bremer'e gönderiliyor. "Irak'ta her kesim, ABD'nin istediği Türk askerini istemiyor. Irak halkı kendi kendini yönetebilecek durumda" denilen mektuplarda Türk askerinin Irak'ta gizli emelleri olduğu, Türk istihbaratçıların yardım adı altında bölgeye silah soktuğu, amaçlarının karışıklık çıkarmak olduğu öne sürülüyor.

Rumsfeld: Plan askıya alınabilir
Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Türk askerinin Irak'a gidişiyle ilgili kararın askıya alınabileceğini belirtti. Bir haber ajansına konuşan Rumsfeld, "Türkiye'ye yardımlarından dolayı teşekkür ederiz. Ancak Irak'ta istikrar sağlanana kadar Türk askerinin Irak'a gitmesiyle ilgili karar durdurulabilir" dedi.


Haberleri gazete sayfası görüntüsünde okumak için
SABAH e-Medya"ya tıklayın

<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap
hibe destekler

Sarı Sayfalar
GreenCard
TEMA

Copyright © 2003, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır