kapat
Sabah Gazetesi 31.08.2002

İLKER KÖSE, 9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ'Nİ KAZANMIŞTI

Boğaziçi ve ODTU'yü kaybedince intiharı seçti

Babasının dekan olduğu fakülteyi kazanınca hayal kırıklığına uğrayan genç, hayatının baharında yaşamına son verdi

İZMİR Bornova'da Anadolubank Şubesi'ndeki güvenlik görevlisinden gasp ettiği tabancayla başına ateş ederek canına kıyan 18 yaşındaki İlker Köse dün gözyaşları arasında toprağa verildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Köse ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Süheyla Köse'nin oğlu olan İlker Köse'nin lise arkadaşları, üniversite sınavında 213 puan alan gencin hayalinin ODTÜ veya Boğaziçi'nde okumak olduğunu söylediler. Buna rağmen babasının dekanlığını yaptığı fakültenin Endüstri Mühendisliğini kazanan İlker'in bu yüzden bunalıma girmiş olabileceği öne sürüldü. Bornova Anadolu Lisesi'nden bu yıl mezun olan İlker'in zeki bir kişiliğe sahip olduğu öğrenildi. Arkadaşları, okul, dersane ve evinin dışında pek fazla sosyal etkinliği bulunmayan İlker'in evlerindeki bilgisayarın başında çok fazla zaman geçirdiğini, ancak kesinlikle satanist eğiliminin bulunmadığını bildirdi.

Oğlunun maddi veya manevi hiçbir sorununun bulunmadığını savunan baba Halil Köse ise, "İlker kazandığı fakülteden memnundu. Memnun olmasa bunu anlardık" dedi.

"HİÇBİR SORUNU YOKTU"

İki oğlundan büyüğünü kaybeden anne Süheyla Köse sakinleştirici iğnelerle yatıştırılırken, baba Halil Köse de adeta yıkılmıştı. Olayın ardından Köse ailesinin iki hafta önce taşındığı Bornova'daki yeni evleri üniversitedeki meslektaşları ve arkadaşlarının akınına uğradı.

Prof. Dr. Halil Köse, dekanlığını yaptığı fakülteyi kazanmaktan dolayı oğlunun son derece memnun olduğunu öne sürdü. Köse, "Maddi veya manevi hiçbir sorunu yoktu. Evde ve okulda son derece mutlu bir hayatı vardı. Benim dekanlığını yaptığım fakülteyi kazanınca mutlu olduğunu farkettik. Neden intihar ettiği konusunda hiçbir fikrimiz yok. Annesiyle de benimle de tüm sorunlarını açık açık konuşurdu. Her şeyi paylaşırdık ve sorunları aile içinde birlikte çözerdik. Demek ki, İlker'i intihara sürükleyen bizim farkına varamadığımız bir sorunu vardı" şeklinde konuştu.

Arif YAKICI


ÖĞRETİM ÜYESİ ANNE BABA PERİŞAN

9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Süheyla Köse ve İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Köse, oğullarının ölümüyle yıkıldı. Hekim anne iğnelerle ayakta dururken, ailenin diğer ferdi ise abisinin dramatik sonunu anlayamayacak kadar küçük.