kapat
07.02.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPUS
 HYDEPARK
 İNANÇ
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 DİYET
 TATLILAR
 CİNSELLİK
 PAZAR SABAH
 KİTAP
 SİNEMA
 SANAT
 RENKLER
 GURME
 TARİH
 SUNNY
 HIGH-TECH
 YAT&TEKNE
 NET YORUM
 NET GÜNDEM
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

Konsan'dan akıllı beton

Konsan, yüksek oranda su azaltarak betonun kendiliğinden yerleşerek sıkışmasını sağlayan yeni bir kimya teknolojisi geliştirdi.
İki yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen beton teknolojisi dünyada ilk kez 1990'da Japonya'da bir binada, 1992'de de bir asma köprünün ana kirişinde ve 1998'de dünyanın en uzun köprü ayağı açıklığına sahip asma köprüsü olan (1991 metre) Japonya'daki Akashi-Kaikyo'da kullanıldı. Kendiliğinden yerleşen beton için geliştirdikleri kimya teknolojisini anlatan Konsan Bilgi ve Teknoloji Genel Müdürü Osman Arman şöyle konuştu:

"Gelişmiş ülkelerde üzerine yoğun çalışmalar yapılan bu teknoloji, vibrasyon kullanılmadan betonun kalıp içinde kendiliğinden yerleşerek sıkışmasına yönelik. Bu şekilde üretilen betonların, kalitesi ve mukavemeti yönünden deprem kuşağında bulunan ülkemizde kullanımı son derece önemli. Akıllı beton diye adlandırdığımız bu yeni nesil betonların üretiminde kullanılan kimyasallar, yüksek oranda su azaltarak betonu çok akışkan hale getiriyor. Bu sayede beton kalıp içindeki en kılcal boşluklara kadar girip donatıyı boşluksuz sarabiliyor. Böylece düzgün bir yüzey görünümü de elde ediliyor."<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap

Copyright © 2002, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır