kapat
07.02.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPUS
 HYDEPARK
 İNANÇ
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 DİYET
 TATLILAR
 CİNSELLİK
 PAZAR SABAH
 KİTAP
 SİNEMA
 SANAT
 RENKLER
 GURME
 TARİH
 SUNNY
 HİGH-TECH
 YAT&TEKNE
 NET YORUM
 NET GÜNDEM
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

Doğum hurafeleri

Anadolu'da doğumla ilgili 60 çeşit batıl inanç var: Kelle, paça yeme, bebek sümüklü olur... Tavukları sal, doğum kolay olur...
Sağlık uzmanlarının 7 yıl boyunca Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yaptığı doğum araştırmalarından ilginç, düşündürücü ve ürkütücü sonuçlar çıktı. Anadolu kadını doğum ve lohusalıkta 60 çeşit batıl inanç uyguluyor. İşte bazıları:

NAR YE, GÜZEL OLSUN
Tavşan eti yenirse çocuk çirkin olur. Gebe doğum öncesinde tavşan eti yemez, aksi halde bebek çirkin olur. Kelle, paça gibi yiyeceklerin yenmesi çocuğu sümüklü yapar. Annenin yüzüne karabiber üflenirse çocuk çilli olur. Nar yenirse çocuk zeki ve güzel olur. Anne adayı bacak bacak üstüne atarsa kordon bebeğe dolanır.

HIRSIZ OLMASIN DİYE...
Gebe, canının çektiği bir şeyi çalarsa çocuk hırsız olur. Bebek ters geliyorsa halılar ters çevrilir.

Sarılık olmasın diye bebeğe sarı renk elbise giydirilir, sarı tülbent örtülür. Doğumu kolaylaştırmak için kuşlar, tavuklar, diğer bağlı veya kapalı hayvanlar serbest bırakılır. Bebek ters geliyorsa evdeki halı ve kilim ters yüz edilir.

ZIPLA KOLAY DOĞSUN
Doğum kolay olsun diye kocanının ayakkabısından su içilir. Lohusanın çamaşırı dışarda bırakılmaz; aksi halde çocuk yaramaz olur. Gebe kadın, bir başkasıyla sırt sırta verir ve bir çocuk oyunu olan "Yerde ne var, gökte ne var" oynayarak bebeğin aşağıya inmesini sağlar. Gebe sırta alınarak ayak üstü yere vurulur. Gebeye yumurta kabuğu iyice ezilerek içirilir. Birkaç yastık sıralanır. Doğum kadın diz üstü oturtularak yapılır. Bebeğin başı kolay çıksın diye vajinaya zeytinyağı dökülür.

Kaan ÖZBEK<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap

Copyright © 2002, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır