kapat
07.02.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPUS
 HYDEPARK
 İNANÇ
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 DİYET
 TATLILAR
 CİNSELLİK
 PAZAR SABAH
 KİTAP
 SİNEMA
 SANAT
 RENKLER
 GURME
 TARİH
 SUNNY
 HIGH-TECH
 YAT&TEKNE
 NET YORUM
 NET GÜNDEM
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

Kronik yorgunluğu 7 günde unutun

Yoğun bir hafta ve çılgın bir yılbaşı gecesinin ardından, alkole ve yağlı yiyeceklere doyan vücudunuzu toparlama vakti geldi. İşte size, eski canlılığınıza kavuşmak için haftalık bir program...
PAZARTESİ: Haftaya bol miktarda B vitamini yiyerek başlayın. Bu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamak için şart. B vitamini tonbalığı, somon, tavuk, mısır, buğday ve fasulyede bulunur.

SALI: Haftanın ikinci gününde yapmanız gereken deliksiz bir uyku çekmek. Akşam yemeğinde makarna, patates, pirinç ya da ekmek yemeyi unutmayın. Bu yiyeceklerdeki nişasta vücuda yavaş yavaş dağılır ki bu da iyi bir uyku uyumanızı sağlar.

ÇARŞAMBA: Mutlaka kısa süreli bir yürüyüş yapın. Temiz hava alın. Gün boyu kapalı ortamda kalan vücut, halsizleşir.

PERŞEMBE: Alkol içmemeye özen gösterin. Bilhassa akşam 8'den sonra alacağınız alkol karaciğerinizin daha fazla yıpranmasına neden olacaktır. Gece geç saatlerde içki içmek hareketlerinizi sınırlar.

CUMA: Kek ve şekerlemeden uzak durun. Bu besinlerdeki şeker, kanınızdaki şeker miktarını yükselterek size geçici bir enerji verir. Ancak kan şekerinin aniden yükselmesi pankreasın daha fazla insülin salgılamasına yol açar. Bu da hormonal dengenin bozulmasına neden olur.

CUMARTESİ: C vitamini almaya başlayın. Magnezyum, demir ve çinko içeren besinler enerjinizi artırır. Turunçgillerin yanı sıra karabiber, patates ve kırmızı biber de C vitamini içerir. Demir, tahıl ve mercimekte; magnezyum ise yeşil sebzelerde bulunur.

PAZAR: Tatil günü diye bütün gün yatmayın. Kalkın ve egzersiz yapın. Gerçi ham vücudu çalıştırmak kolay olmadığından yarım saatte oturacak yer arayacaksınız ama birkaç enerji verici içecekle dinç olacağınız kesin...<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap


Copyright © 2002, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır