kapat
07.02.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPUS
 HYDEPARK
 İNANÇ
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 DİYET
 TATLILAR
 CİNSELLİK
 PAZAR SABAH
 KİTAP
 SİNEMA
 SANAT
 RENKLER
 GURME
 TARİH
 SUNNY
 HİGH-TECH
 YAT&TEKNE
 NET YORUM
 NET GÜNDEM
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

El Kaide'nin yeni hedefi Türkiye

Kongre'de konuşan George Tenet, Türkiye'nin yüksek risk altında olduğunu söyledi
Amerikan Kongresi'nde bir konuşma yapan CIA Başkanı George Tenet, Usame bin Ladin'in başında bulunduğu El Kaide örgütünün Amerika için hâlâ büyük bir tehlike oluşturduğunu açıkladı. Taliban'ın devrilmesine, 60 ülkede 1000 militanın yakalanmasına rağmen El Kaide'nin bitmediğini belirten Tenet, "Uzun bir savaşa hazır olmalıyız. El Kaide Avrupa, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya'da Amerikan kuvvetlerine karşı saldırıya hazırlanıyor" dedi.

Türkiye'yi "yüksek risk" altındaki ülkeler arasına alan Tenet, "Tüm dünyadaki Amerikan diplomat ve askeri birimler yüksek tehdit altında. Özellikle Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan'dakiler" diye sözlerine devam etti.

KİMYASAL SİLAH PEŞİNDELER
Terör örgütünün Amerika'da da saldırı düzenlemeye hazırlandığını belirten Tenet, "Havaalanları, limanlar, köprüler ve barajlara dikkat etmeliyiz. Olimpiyatlar ya da geçen haftasonu oynanan rugby finali gibi sportif faaliyetlerin yapıldığı stadyumlar da El Kaide'nin saldırabileceği yerler arasında" dedi.

CIA Başkanı, Ladin'in örgütünün 11 Eylül sonrası kimyasal silah peşinde koştuğunu ve hatta çok tehlikeli kimyasal zehirleri satın almak için girişimlerde bulunduğunu da sözlerine ekledi. Afganistan'daki mağaralarda yapılan araştırmaların Ladin'in gizli bir biyolojik savaş programı istediğini gösterdiğini belirten Tenet, 3 ülkenin üzerinde durdu: Irak, İran, Somali... Irak'ın El Kaide ile bağlantısı olduğunu belirten CIA Başkanı, Tahran'ın El Kaide militanlarının İran üzerinden kaçmalarını engellemek için bir şey yapmadığını, Somali gibi istikrarlı bir hükümetin olmadığı ülkede El Kaide'nin güçlenebileceğini söyledi.<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap

Copyright © 2002, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır