kapat
13.05.2001
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi

ciceknet

Dünyadan
Spor

Limasollu

Magazin
Astroloji

Para Durumu
Hava Durumu

Bizim City
Sizinkiler

Sarı Sayfalar
İstanbul

Cumartesi Eki
Pazar Eki

Künye
E-Posta
Reklam
Arşiv

A T V

Win-Türkçe
ASCII

iste yatirim
 

"Bizim gibi 100 firma olsa Türkiye ihya olur"


Avrupa'ya 5.2 milyon adet televizyon satan Zorlu'nun şirketi Vestel, ihracatın neden desteklenmesi gerektiğini ispat etti
Türkiye'nin krizden çıkışının tek yolu ihracat seferberliği. Bu seferberliğin lideri ise Ahmet Zorlu'nun elektronik ve tekstil şirketleri. Zorlu, ülkede ihracat şampiyonluğunu yakalamakla kalmayıp, aynı zamanda Vestel'le dünya liderliğini de zorluyor. Geçtiğimiz yıl 5.2 milyon televizyon ihracatıyla Sony, Philips, Samsung ve LG gibi dünya devleriyle ilk beş arasında yer alan Vestel, Türkiye'ye de 500 milyon doların üzerinde döviz getirmişti. Vestel'in, 2002 ihracat hedefi ise 1 milyar dolar.

Sadece Vestel'le, adı sanı duyulmamış Mayotte'den Amerika'ya kadar 103 ülkeye 640 milyon dolarlık ihracat yapan ve 5 bin kişiye istihdam sağlayan Zorlu, her fırsatta Türkiye'ye destek olmanın gururunu yaşadığını söylüyor. Ancak ihracatını büyütmek isteyen Türkiye için bir Vestel, bir Arçelik, bir Beko ya da Tofaş ve Renault'nun yetmeyeceği de bir gerçek. Nitekim Vestel'in Yönetim Kurulu Üyesi Turan Erdoğan, "Vestel gibi 100 firma olsa, 100 milyar dolar ihracat yapar, Türkiye ihya olur" görüşünde. Ama milli bir politika olmadan bu hedeflere ulaşmanın güç olduğunu da söylüyor.

1 MİLYON DVD PLAYER
Kemal Derviş'in krizden çıkış için ihracatın önemine değinmesine rağmen, henüz hiçbir fiili yardımını görmediklerini belirten Erdoğan, şöyle konuşuyor:

"Çok güzel demeçler var. Ama en ufak bir destek yok. Elektronik eşyada 1 milyar dolar hedef koyduk. Rahatlıkla da ulaşırız. Biraz da destek görsek, neler yapacağımızı siz düşünün! Tek sorunumuz kaynak. Avrupalı rakiplerimiz kadar finansman kaynağı yaratılsa başka birşeye ihtiyacımız yok.

Türkiye'de iyi şeyler de oluyor. Vestel gibi bir firma bu krizde çıkıyor, takır takır yürüyor. Bunu daha pekçok firma yapabilir. Artık ülke olarak potansiyelimizin ne kadar yüksek olduğunu görmeliyiz. Türkiye tekstilden sonra elektronikte de patlama yapabilir. Bir Hong Kong gibi, Tayland gibi elektronik üssü olabilir."

Erdoğan, elektronik ihracatındaki hedeflerini ise şöyle anlatıyor:
"2000 için toplam 6.5 milyon adet elektronik ürün üreteceğiz. 750 milyon dolar da gelir bekliyoruz. Üretimde en büyük pay 5.5 milyon adetle televizyonda olacak. 5.2 milyonunu ihraç edeceğiz. Ayrıca geçen yıl 70 bin adet buzdolabı ihraç etmiştik. Bu yıl 300 bine ulaşırız. Ciddi bir artış var."

Erdoğan, üretimine bir yıl önce başlamış olmalarına rağmen DVD player ihracatında da çok iddialı hedeflerden bahsediyor. 2000'de 50 bin DVD player ihraç ettiklerini, bu yıl ise 300 bine ulaşacaklarını söyleyen Erdoğan, "2002 için de 1 milyon adet ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu digital ürün Avrupa'da çok tutuldu. Şimdi kapasitemizi artırmak için yatırım yapıyoruz. Ayrıca çamaşır makinesi ve klima üretimi için de yatırımlarımız sürüyor" diye konuşuyor.

Mine ŞENOCAKLI

 
Ekonomik programın başarıya ulaşacağına inanıyor musunuz?

Evet
Hayır

 

Copyright © 2001, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır