kapat

19.03.2001
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
Limasollu
Magazin
Sabah Künye
Cumartesi Eki
Pazar Eki
Melodi
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
E-Posta

A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2001
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Aktif Dagitim
İş bulamayan kurbağa avına
Edirne'de çok sayıdaki dar gelirli vatandaş topladıkları kurbağaları, kilosu 1 milyona satarak geçinmeye çalışıyor

Ekonomİk şartların en çok etkilediği dar gelirliler, geçimlerini sağlamak için her türlü işte çalışmayı göze alırken, Edirne'de dar gelirlilerin bir kısmı da geçimini topladıkları kurbağaları satarak sağlıyor. Tunca Nehri'ne bağlantılı Devlet Su İşleri'ne ait kanalda gece kurbağa toplayan Şahin Armutkıran (31), bu işi 7 yıldır yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

"Ekmek parası. Başka iş yok. Biz 3 arkadaş birlikte bu işi yapıyoruz. Geceleri gazlı labalarımızla nehir ve su kanalları kenarlarında dolaşarak, kurbağa topluyoruz. Bir gecede 5-6 kilo topluyoruz. Kurbağaları tüccara kilosu 1 milyon liradan satıyoruz. O da İpsala'daki kurbağa işleme yerine gönderiyor. Kurbağaların sadece bacakları yeniyormuş. Bunu yurtdışındakiler tüketiyor."

ELLERİYLE TOPLUYOR
Gecenin karanlığında ellerindeki gaz lambalarından çıkan ışıkla, su kenarında dolaşıp, çeşitli sesler çıkartarak birbirlerine kur yapan kurbağaları tek tek toplayan İsmail Örs ise (60), "Bizim işimiz böyle. Kurbağaları elle topluyoruz. Gündüz ise kepçelerle yakalıyoruz. Bizim işin saati, mevsimi yoktur. Yaz-kış kurbağa vardır. Bu hayvanlar balık gibi değil. Çok ürüyorlar. Bu nedenle kurbağaların azalması gibi bir sorun yok" dedi.


Copyright © 2001, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır