kapat

03.02.2001
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
Superkupon
Magazin
Sabah Künye
Cumartesi Eki
Pazar Eki
Melodi
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
E-Posta

1 N U M A R A
Sabah Kitap
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2001
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Yazarlar
Aslan sütü adı nereden geldi
Almanya'da yayınlanan Berliner Morgenpost gazetesi, düzenlediği bir yarışmada rakıya neden aslan sütü dendiğini bilen okuyucusunu Türkiye tatiliyle ödüllendiriyor

Almanya'nın Berlin kentinde bugünlerde herkes birbirine Türklerin milli içkisi rakıya neden aslan sütü dendiğini soruyor. Rakıya olan bu ilginin en önemli nedeni ise kentte yayınlanan "Berliner Morgenpost" gazetesinin internet sitesinde düzenlediği bir yarışma. Gazete, http://www.berlinermorgenpost.de adresindeki internet sitesinde düzenlediği bu yarışmada okuyucularına "Rakı, Türk halkı tarafından neden aslan sütü diye bilinir?" şeklinde bir soru yöneltti. Sorunun altında ise aralarında doğru cevabın da bulunduğu üç seçenek yer alıyor:

SEÇENEKLER
1) Rakıya aslan sütü denir çünkü, içen aslan gibi olur.

2) Rakıya aslan sütü denir çünkü, aslan sütünden yapılır

3) Rakıya aslan sütü denir çünkü, içine su konduğunda süt gibi gözükür.

İnternet kullanıcıları, doğru olduğuna inandıkları cevabı işaretledikten sonra isim, adres ve telefon numaralarını bırakıp yarışmaya dahil oluyorlar. Yarışmayı kazananı ise, bir arkadaşıyla beraber Side'de birinci sınıf bir tatil köyünde iki haftalık muhteşem bir tatil bekliyor.

Söz konusu sorusu internet sitesine ilgiyi de arttırdı. Şimdi sorunun cevabını bilsin bilmesin herkes, Türkiye'deki tatil hayaliyle şansını deniyor.

TÜRKLERİN KENTİ!
Aslına bakarsanız yarışmanın, Almanya'nın Berlin şehri yerel gazetelerinden "Berliner Morgenpost"ta yer alması ise hiç şaşırtıcı değil. Zira Berlin'de neresinden bakarsanız bakın yaklaşık 200 bin Türk yaşıyor. Kentte kahvelerden camilere, dönercilerden bakkallara Türkler'in varlığı yoğun bir biçimde hissediliyor. Bu da, Berlin'in Türkler ile iç içe yaşayan bir şehir olduğunun en büyük kanıtı. Yarışmaya katılmak isteyen Alman vatandaşlarının, sorunun doğru cevabı için Türkler'den yardım isteyip istemeyeceği ise merak konusu...

BİZİM UZMANLAR NE DİYOR?
Vefa Zat (Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası) kitabının yazarı

Sadece bir simge o kadar
Tanzimat döneminde İstanbul'un eğlence merkezi Galata'da Küplü Meyhane'ler vardı. Küplü Meyhane'lerin diğer ismi Humhane'dir. Humhane denmesinin sebebi ise rakıları küplerde saklamalarıydı. O dönemde şişe kullanılmadığı için "Hum" denilen küpler kullanılıyordu. Bu küplerden maşrapa ise rakı servisi yapılıyordu. Rakıların muhafaza edildiği toprak küplerin üstünde ise kabartmalar yer alıyordu. Kabartmalarda ise aslan figürü kullanılıyordu. İşte bu aslan kabartmalarından dolayı rakıya halk arasında aslan sütü deniyor.

Ekber Yeşilyurt
Tekel Halkla İlişkiler Müdürü

Nuh Peygamber'inzamanından kalma Rivayete göre, Nuh Peygamber tufandan kurtulduktan sonra bir asma yaprağını büyütmek için toprağa diker. Yaprak büyür ve asmaya dönüşür. Ancak belli bir süre sonra kurumaya başlar. Nuh Peygamber de asmayı kurtarmak için bir kuzuyu keser ve kanını asmanın köküne döker. İşe yaramayınca bir aslanı keser ve kanını asmaya döker. Asma aslan kanı sayesinde canlanır ve ilk üzümünü verir.


Copyright © 2001, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır