kapat

29.07.2000
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
Magazin
Superonline
Sabah Künye
Atayatirim
Sofra
Limasollu
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
E-Posta

Turkport
1 N U M A R A
Sabah Kitap
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2000
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
'Rant lobisine boyun eğmeyin'
Türkiye'nin kötü günleri geride bıraktığını söyleyen TOBB Başkanı Fuat Miras, hükümetten programa devam etmesini ve aksayan yönleri düzenlemesini istedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Fuat Miras, Sanayi Konseyi'nin İzmit'te yapılan yeni dönem birinci toplantısında yaptığı konuşmada "1999'da kötü günler yaşadık ama yüzümüzü geleceği çevirerek, 21. yüzyıla refaha ulaşmış mutlu bir Türkiye yaratmak için hükümet, sivil toplum kuruluşları olarak çaba göstermeliyiz" dedi.

Özel sektörün üstüne düşeni yaptığını belirten Miras, hükümetin üretim ve istihdamı artırmak için acil önlemler almasını istedi. Miras, insan hakları ve demokratik standartlar için bir sivil anayasa oluşturulması gerektiğini söyledi. Konuşmasında hükümetin uyguladığı enflasyonu düşürme programına da değinen Miras, hükümetten rant ekonomisinden beslenen enflasyon lobilerine boyun eğmemesini istedi. Miras, programın başarıya ulaşabilmesi için aksayan yönlerin tamamlanması ve özel sektörün görüşlerinin alınmasının şart olduğunu belirtti. Küçük ölçekli işletmelerin bankaların kıskacından kurtulamadığına dikkat çeken Miras, "İşletmelerin eski borçları ve bu borçların yüksek faizleri nedeniyle haciz kıskacındalar, fabrikalar kapanıyor, üretim ve istihdam ortadan kalkıyor" dedi.

Hükümeti bu konuda acil önlem almaya çağıran Miras, "Bankalar tatlı karlarından fedakarlık ederek bu işletmelerin açılmalarına ışık tutmalıdır" şeklinde konuştu.


Copyright © 2000, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır