kapat

24.05.2000
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
Magazin
Superonline
Sabah Künye
Atayatirim
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
E-Posta

Turkport
1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2000
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Mortgage şirketi hazır
Uzun vadeli konut kredi sistemi olan Mortgage'ı Türel&Türel ve Victor Politis ortaklığıyla kurulan GFS (Gayrimenkul Finans Servisi) adlı şirket uygulayacak

Şirkete Medya Holding iştiraki Turkport da ortak olacak. Turkport'ta oluşturulacak emlak sitesinde sektöre ve uygulamaya ilişkin bilgiler yer alacak

ABD ve Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır uygulanan ve uzun vadede kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayacak finans sistemi Mortgage'ı Türkiye'de uygulayacak şirketin kuruluşu resmileşti. Amerikalı yatırımcı ve müteşebbis Victor Politis ile Türel & Türel Emlak Danışmanlık şirketinin girişimiyle ve yaklaşık 20 ortakla kurulan GFS (Gayrimenkul Finans Servisi) adlı şirket, Medya Holding İştiraklerinden Turkport ile de stratejik ortaklığa gidecek. Turkport'ta oluşturulacak ilk emlak sitesinde sektöre ve uygulamaya ilişkin bilgiler yer alacak.

Turkport, alıcılara pazar bilgileri verecek, emlak brokerlerine mortgage ile ilgili profesyonel servis sağlayacak.

Sabah Gazetesi ile Türel &Türel'in ortaklaşa düzaenlediği Emlak Sektörü Toplantıları'nın üçüncüsünde, gayrimenkul proje geliştirme şirketleri yurt dışındaki uygulamaları ve konunun uzmanlarını dinleme fırsatı buldular. Dün Conrad Otel'de düzenlenen üçüncü Emlak konferansında, yurt dışından üç uzman daha yer aldı.

AIG Group'u temsilen Mark Amacher, Coudert Brothers şirketinin New York ortaklarından Charles Aster ve dünyaca ünlü mimar ve şehir planlama uzmanı Theodore Liebman, Türk gayrimenkul geliştirme şirketlerine, "Yabancı yatırımcı Türkiye'ye nasıl gelir?" in ipuçlarını verdiler. Uzmanlar, Türk yatırımcılara, "Ev ödevinizi iyi hazırlayın. Yabancı bankaları ikna etmeniz elinizdeki projelerin gücüne bağlıdır" mesajını verdiler. Mortgage'yi Türkiye'ye getirmenin ilk adımlarını atan ve bu nedenle uzun süredir Türkiye'yi inceleyen Victor Politis de konferansta şunları söyledi:

"Türkiye artık yabancı yatırımcıların haritasına girdi. Mortgage konusunda uluslararası yatırımcılar ülkenizle ilgileniyor. Türk insanı, ev sahibi olmak sözkonusu olduğunda borcuna sadık kalıyor. Bu nedenle verilen kredinin geri dönme riski, Türkiye'nin genel risklerinden çok daha düşük."

ÖRNEKLERİ VAR
İlk kez Kasım 1999'da Victor Politis'in sunumuyla Türkiye'de telaffuz edilmeye başlayan Mortgage sistemi, aradan geçen 6 ay içinde sektördeki herkesin inandığı bir uygulama haline geldi. Zor projelere finansman sağlanması konusundaki deneyimleri ışığında 1994'de "PRI" adlı şirketi kuran Politis, gelişmekte olan 40'dan fazla ülkede proje geliştirme ve bağımsız finansal danışmanlık hizmetleri veriyor. Politis, 1999'dan itibaren Asya ülkelerinde ve son olarak da Türkiye'de Türel & Türel Emlak Geliştirme ve Danışmanlık Şirketi ile hizmet vermeye başladı. Politis, 1999'un sonunda Mortgage'ın Türkiye'de uygulanabileceğini açıkladığında, rüya gibi görülen bu sistem, enflasyonun düşüş trendine girmesiyle bir anda gerçek oldu. Son dönemde bazı bankalar da bu konuda yaptıkları çalışmaları açıklamaya hazırlanıyor.

Ev ödevinizi iyi hazırlayın
Birçok mortgage projemiz var

"DÜNYANIN en büyük gayrimenkul gruplarından biriyiz. Elimizde Türkiye ile ilgili Mortgage finans projeleri var. Türkiye'ye gelmek konusunda yatırımcıları teşvik etmek istiyoruz. Kredi almak istiyorsanız, uluslararası bankaların ne istediklerini bilin. Çünkü onları ikna etmek zorundasınız. Uluslararası bankaları, projenin spekülasyon projesi olmadığına inandırın. İlk başta korkusunu gidermeniz gerek, bir terslik olursa gayrimenkulü kendilerinin satabileceklerini bilmeliler."

Daha sağlam binalar yapın
"İstanbul'da uluslararası finans konusunda dünyanın her yeriyle rekabet edebilirsiniz. İnsanlar İstanbul'da iş yapmayı istiyorlar. O kadar iyi inşaatçı ve satıcısınız ki bazen şöyle bir geri adım atıp ne yaptığınıza bakmanız gerekiyor. Birkaç kuruş fazla harcayıp daha iyi ve dayanıklı binalar yapmalısınız. Büyük metrekareli evlerin bakım masrafları önümüzdeki 5 yılda hiç beklenmedik ölçüde artar. Daha küçük metrekarelere yönelin, daha iyi yapın ve daha fazla kazanın. Biz New York'ta düşük gelirliler için bir konut projesi hazırladık, 4.5 ay içinde bitirdik."

Öykünüz benzersiz
"TÜRKİYE ekonomisiyle ilgili benzersiz öykünüzü iyi pazarlayabilirseniz Mortgage gelecektir. Ama yatırımcılar risklerin iyi anlaşıldığını görmek istiyor. Piyasa altyapısı ve unsurlarının bu risklere uygun olması gerek. Şirketimiz AIG Group bünyesindeki United Guaanty Corporation Asya'daki Mortgage sigortası operasyonlarını yönetti. Şimdi Türkiye'de ipotek sigortası nasıl kurulur, onun peşindeyiz. Maliye Bakanlığı ile bu konuyu görüştük, bizden know how istediler. Uygulamayı destekliyorlar."


Copyright © 2000, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır