kapat

14.01.2000
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
Atayatirim
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2000
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Sıra yeni reformlarda
Salı günü çalışmalarına başlayacak Meclis Genel Kurulu'nda hükümeti yeni reformlar bekliyor. 1028 maddelik dev medeni kanun, 54 maddelik Meclis İçtüzüğü, Telekom, kira ve tahkim yasaları gündemin öncelikli sıralarında...

SANCILI bir tartışma döneminden sonra Apo krizini aşan koalisyon ortakları, vakit kaybetmeden yeni reform yasalar için kolları sıvadılar. Koalisyon ortağı üç partinin Grup Başkanvekilleri arasındaki ilk temaslarda, 5 yasanın öncelikli olarak çıkarılması konusunda uzlaşma sağlandı. Ortaklar arasında devam eden bu görüşmeler sırasında 5 maddelik öncelikli gündeme yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

Hükümetin, Salı günü çalışmalarına başlayacak olan TBMM Genel Kurulu'ndan çıkarmayı planladığı ilk yasal düzenleme, 25 maddelik Telekom tasarısı. 54 maddelik TBMM İç Tüzüğü, 3 maddelik Kira, Tahkimin geriye doğru işletilmesine ilişkin tasarı ve 1028 maddelik Medeni yasa tasarısı hükümetin öncelikli çıkarmayı planladığı diğer yasal düzenlemeler.

İdam cezasının kaldırılmasını öngören TCK'daki değişiklik ve af tasarıları "şimdilik" gündeme alınmadı. Mahalli idareler reformunun da yeni medeni kanundan sonra gündeme getirilebileceği belirtildi.

ERKEK YASA GİDİYOR
Adalet Komisyonu'nda bekleyen Medeni Kanun Tasarısı, kadın ve erkeğin her alanda eşitliği ilkesine göre hazırlandı. Yeni tasarıyla, "karı" sözcüğü yerine "kadın" sözcüğü konuldu. Boşanma durumunda erkeklere nafaka isteme hakkı verildi. Kocanın evin reisi olması hükmü değiştirilerek, yönetimde kadın ve erkeğe eşit söz hakkı tanındı.

Tasarıya göre eşler, oturacakları evi de birlikte seçecek. Evlenen kadın, isterse kocasının soyadının yanı sıra kızlık soyadını da kullanabilecek. Erkek de, hakim kararıyla eşinin soyadını alabilecek. Kocanın, kadın ve çocukların bakımından sorumlu olduğu ilkesi de kaldırılırken, yerine eşit mali sorumluluk getirildi.

KİRA YASASI HEMEN
Adalet Komisyonu'nda görüşülen Kira tasarı ise kira artış oranını 2000 yılında yüzde 25, 2001 yılında yüzde 10 ile sınırlandırıyor. Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen Telekom tasarısı, Telekom'un özelleştirilmesini kolaylaştırıcı hükümlerin yanısıra telefon görüşmelerindeki milletvekili, basın ve personel indirimini kaldırıyor. 54 maddelik TBMM İç Tüzüğü de Merve krizine son veriyor. Anayasa komisyonundaki görüş ayrılığı önceki liderler zirvesinde giderilmişti. Yeni düzenlemeya göre, bayan milletvekilleri başörtü veya türbanla Meclis çalışmalarına katılamayacak.


Copyright © 2000, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır