kapat

14.01.2000
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
Atayatirim
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2000
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Apo'nun PKK'dan ödü kopuyor
Öcalan, kendi kurduğu örgütünden korkmaya başladı. Artık kendi içinde bölünmeye başlayan PKK'nın yapacağı her eylem Apo'yu biraz daha darağacına yaklaştıracak

LİDERLER Zirvesi'nden çıkan karara göre, Apo dosyasının Meclis'e inip onaylanması, artık terör örgütü PKK'nın yapacağı eylemlere bağlı olacak. Eylemler arttıkça, Apo'nun infaz süreci daha da kısalacak. Bu durum Liderler Zirvesi'ndeki gelişmeyi kulağında radyoyla dinleyen Apo'yu hem rahatlattı hem de korkuttu.

Çünkü Apo'nun yakalanmasından sonra PKK'nın silahlı terör eylemleri ilginç bir boyut kazanmıştı. Eylemler, ilginç bir zamanlamayla Öcalan'ın dava sürecinin karar aşamalarında daha da şiddetleniyordu. Özellikle idam ve onama kararlarının ardından Güneydoğu'daki silahlı terör şiddetleniyordu. Terör uzmanları, "PKK kendi içinde liderlik savaşı veriyor ve bu savaşı verenler için Öcalan'ın idam kararının pek bir önemi yok" biçiminde değerlendiriyor.

İLGİNÇ ZAMANLAMA
PKK, Öcalan için DGM'nin idam kararını verdiği 29 Haziran günü İdil'de eylem yaptı. 1 Temmuz'da Elazığ'da bir kahve tarandı, 4 vatandaş hayatını kaybetti.

İdam kararının Yargıtay'ca 25 Kasım'da onanmasından 2 gün sonra, Tunceli'de Asteğmen Yılmaz Kağan şehit edildi.

Apo dosyasının Liderler Zirvesi'nde ele alınmasından 2 gün önce de Tunceli'de 6 askerimiz şehit oldu. Yetkililer, bu eylemi "Terörün son bulmasını istemeyen PKK içindeki bir grup ile bazı sınır komşuları tarafından körüklenen eylem" olarak değerlendiriyor. Uzmanlara göre, eylemin amacı, Apo'nun idamını kolaylaştırmak...

PKK BÖLÜNÜYOR MU?
PKK içindeki ilk ayrılık, Öcalan'ın yakalanması ve itiraflarda bulunmasının ardından su yüzüne çıkmıştı. Çanakkale Cezaevi'nde yatan PKK'lılar Öcalan'ı "Teslimiyetçi" diyerek suçladı ve kendilerini PKK dışında "devrimci çizgi savaşçıları" diye tanımlamaya başladılar. PKK'lı Mehmet Can Yüce ile Meral Kıdar'ın başını çektiği bu grup, yeni bir örgütlenmeye gideceklerini açıkladılar. Uzmanlar, benzeri girişimlerin PKK'daki hesaplaşmayı hızlandıracağını ve ortaya çıkacak yeni örgütün silahlı eylemlere yöneleceğini belirtiyor.


Copyright © 2000, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır