kapat

06.11.1999
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
banners
Sabah İnternet
L E I T Z
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
Bayan Sabah
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

Teba
1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 1999
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
CENGİZ ÇANDAR(ccandar@sabah.com.tr )


Çeçenlere ihanet ziyareti...

Türkiye bir yanıyla müthiş paradokslar ülkesi. 50 yıldır Amerika'nın en sadık müttefiki görünüyor ama "Türk eliti" içinde Amerika'dan kuşku ve hatta bir bölümünde keskin Amerikan aleyhtarlığı malžm.

Buna karşılık, tarih boyunca çatışma içinde bulunduğumuz ve "jeopolitik nedenler"den ötürü uzun bir süre öyle kalacağımız anlaşılan Rusya'nın her türlü pervasızlığı ve kardeş topluluklara zulmü Türkiye'de es geçilir. Rusya ile yakınlaşma lâflarına ise kamuoyunda prim yaptırılır. Devlet sistemi içinde adetâ bir "Rus lobisi" mevcuttur.

Geçen yüzyılın ilk yarısında koyu Rus yanlısı bilinen Mahmut Nedim Paşa adlı bir sadrazam vardı. Ne var ki, Cumhuriyet döneminde Mahmut Nedim Paşa'ların adedi bir hayli arttı. Tansu Çiller'in Başbakan olduktan sonra ilk yurtdışı gezisini Rusya'ya yapmış olması, şimdi Ecevit'e baktığımızda demek ki bir raslantı değilmiş. O kez, Çiller'in orada yaptığı siyas” gafları sayamaz hale gelmiştik. Moskova'dan ayrılırken, "Türkiye ile Rusya'nın dünyaya aynı pencereden baktığını!" ilân etmişti. Çiller'in akıl hocalarına benzer akıl hocaları Bülent Ecevit'te de olmalı ki, ikinci yurtdışı ziyaretini Rusya'ya yapıyor. Berbat bir zamanlama ile.

Berbat bir zamanlama zira Rusya, Kuzey Kafkasya'da Çeçenlere karşı soykırım politikası izliyor ve Batı Dünyası Rusya'ya mesafe almaya mecbur kalıyor. Üç gün önce Bill Clinton, Oslo'da görüştüğü Rus Başbakanı Vladimir Putin'e, "Bu politikayı durdurmadığı takdirde Rusya'nın uluslararası itibarının sarsılması riski bulunduğunu" bildirmişti.

Amerikalı'lar, iki hafta sonra İstanbul'da yapılacak AGİT Zirvesi'nin Rusya'nın Çeçenistan'daki soykırımcı politikasının gölgesi altında kalmasından endişeli ve yavaş yavaş Rusya'ya karşı kımıldıyor.

Oysa AGİT Zirvesi'nin ev sahibi Ecevit, Rusya'ya, zirve öncesinde "ayağını denk alması" ihtarında bulunmaya değil, "terörizmle işbirliği anlaşması" imzalamaya koşuyor. Bu kadar basiretsizlik görülmüş şey değil.

Türkiye'nin Rusya ile terörizm konusunda işbirliğine ihtiyacı var mı? Terörist diye damgaladığın PKK silahı ve çatışmayı bırakmış. Zaten, PKK'ya karşı asker” başarı elde edilmiş. Bu durumda, Rusya ile terörizme karşı işbirliğinin anlamı ne? Anlamı Rusya için var; çünkü herbir Çeçen, Rusya için terörist. Yani, Rusya, soykırım politikası güttüğü bir sırada, Türkiye ile yakınlaşma görüntüsüyle hem Çeçenlere karşı psikolojik avantaj elde etmeyi, hem de Türkiye'nin Kafkasya bağlantısını böylece kesmeyi hesaplıyor.

Nereden baksanız akıl alacak iş değil. Çeçenistan ve Dağıstan'ın moral dayanağı Türkiye'dir. Rusya'nın Kafkasya'da zayıflaması, Türkiye'nin lehinedir. Kaldı ki, Türkiye nüfusunun bir bölümü, Kuzey Kafkasyalıdır. Çeçen ve Dağıstan kökenli vatandaşımız az mı? Türkiye, tarihine ve kendi insan hamuruna nasıl sırtını döner.

Ayrıca, Türkiye'nin ekonomik çıkarları da Kafkasya'da Rusya ile çatışıyor. Rusya'nın Kafkasya hakimiyeti halinde, Türkiye'nin Hazar havzası ve Orta Asya ile enerji irtibatları da tehdit altında demektir.

Ecevit'in Moskova seyahati, Türkiye'nin uluslararası konumuna da aykırı. Rusya ile "mavi akım" adı altında Karadeniz'in altından geçirilecek boru hattı ile doğaz gaz bağlantısı kurulması; Türkmenistan ve Azerbaycan'dan alınabilecek doğal gaza engel teşkil ediyor. "Mavi akım"ın ardında Rus Gazprom ve İtalyan Eni şirketi ile, Rusya ile işbirliğine hevesli bazı Türk işadamları ve siyasetçiler var. Türkmenistan-Azerbaycan doğal gaz projesinde ise Amerikan Bechtel şirketinin yanısıra Anglo-Hollanda şirketi Shell sahnede. Ve, Ecevit, "mavi akımcılar"ın tuzağına düşürülerek Moskova'ya taşındı.

Başbakan, Amerikan, Azer” ve Türkmen tepkisini göğüsleyemeyeceğini görerek, Mavi Akım'ı geciktiriyor ama Çeçenlere ihanet sayılabilecek kulvarda uygun adım ilerliyor. Recai Kutan, Washington'da Marc Grossman, New York'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Çeçenistan'ı görüşürken, Ecevit'in Moskova'da Putin'in Çeçen kanına batmış elini sıkması pek hazin...

Yazarlar sayfasina geri gitmek icin tiklayiniz.

Copyright © 1999, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır