kapat

11.05.1999
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
I H Y
Sofra
L E I T Z
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 1999
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
3 Balkan ülkesi tehlike altında
NATO Genel Sekreteri Javier Solana'nın, 19 ülke hükümetlerine gönderdiği "gizli" raporda, Kosova krizinin, Arnavutluk, Makedonya Cumhuriyeti ve Karadağ gibi ekonomik ve siyasi açıdan zayıf olan ülkeleri bütünüyle çökertebileceği endişesi dile getirildi.

Ta Nea gazetesinde dün yayımlanan NATO'nun gizli raporunda, Slobodan Miloseviç yönetiminin Kosovalılar'a uyguladığı vahşi politika sonucunda mülteci olan yüzbinlerce göçmenin Arnavutluk ve Makedonya'da sığınak bulduğu ancak bu ülkelerde çok ciddi ekonomik ve siyasi istikrarsızlık başlattığına dikkat çekildi.

NATO operasyonlarından ağır yaralar alan Yugoslavya'nın, Miloseviç yönetimi devrilmeden hiçbir şansı olamayacağından söz eden raporda, bu çerçevede Yugoslavya'ya bağlı olan Karadağ'ın da çökme tehlikesiyle karşılaşacağı tahmin ediliyor.

Zaten ekonomik ve politik istikrarsızlık içinde yaşayan Arnavutluk'un, varını yoğunu göçmenlere dağıtmak zorunda kaldığı için bu geri kalmış ülkenin geleceği için büyük huzursuzluk duyulduğu belirtiliyor.

Makedonya'nın da ekonomik ve siyasi istikrarsızlığa paralel olarak ülkeyi dolduran on binlerce göçmenin demografik yapıyı değiştireceğinden ve bu ülkede yaşayan halklar içinde huzursuzluk yaratacağına dikkat çekiyor.

STELYO BERBERAKİS


Copyright © 1999, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır