kapat

29.04.1999
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
I H Y
Sofra
L E I T Z
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 1999
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Kokusu şimdi çıkıyor
Tayyip Erdoğan döneminde Akbil'le başlayan yolsuzluk zinciri aydınlanmaya başladı. Kayıt dışı fonun biriktiği hesaba ulaşıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Tayyip Erdoğan döneminde battığı yolsuzluk denizinin dibine ulaşılmaya çalışılıyor. Akbil'le ilgili olarak yapılan ihbar kayıtdışı işlemler yumağını çözmeye başladı.

Hafta başında Akbil yolsuzluğuna katıldıkları gerekçesiyle 60 kişinin gözaltına alınmasıyla başlayan operasyonda İGDAŞ'ın gelirlerinin adeta yağmalandığı belirlenirken, yalnızca bu şirkette 4 trilyon liralık naylon fatura girişi tesbit edildi.

Naylon fatura yolsuzluğunun ortaya çıkarılmasının ardından faturalarda ödeme talimatı bulunan genel müdür yardımcısı ile Muhasebe Müdürü Latif Şengül, Satın Alma Müdürü Turhan Korkmaz ve Ticari Grup Müdürü Halil İbrahim Leventoğlu gözaltına alındı.

Belediyenin BİT'lerinden İSTAÇ'ta da başka bir rezalet ortaya çıkarıldı. Şirketin genel müdür yardımcısının evinde, kaynağını açıklamakta zorlandığı 60 milyar liralık nakit para ele geçirildi. Şimdi şirketin üst düzey yöneticileri ve evraklarda imzaları bulunan yetkililer Cumartesi gününe kadar süre alınan sorguda ter döküyorlar.

Kasa bulundu
Belediye kuruluşlarını ağı içine alan yolsuzluk zincirinin yarattığı kayıt dışı fona da ulaşıldı. Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi BİT'leri ile belediyeye iş yapan özel şirketlerden akan paralar Vakıflar Bankası Valide Sultan Şubesi'ndeki hesapta toplanıyor.

Bankaya para akıtan şirketlerin başında gelen Albayrak Kardeşler ise belediyeden aldıkları ihalelerle dikkat çekiyor. İhale bedellerinin naylon faturalarla şişirilerek tahsil edildiği ifade ediliyor.

Albayrak Kardeşler'in, Büyükşehir Belediyesi Spor Klübü yönetiminde birlikte oldukları Recep Tayyip Erdoğan ile samimiyetleri dikkat çekiyor. Belediyeye ait ihale ilanlarının Albayraklar'ın sahibi olduğu Yeni Şafak Gazetesi'nde ağırlıklı olarak yer aldığı ifade ediliyor.

Kayıt dışı para ağının ortası gibi gözüken Emi Haritacılık firması da yine Albayrak Kardeşler'e ait. İstanbul'un elektronik haritasını çıkarma işini üstlenen Albayraklar yaklaşık 25-30 milyar lira değer biçilen bu işi 1 milyon dolara mal ederek dikkatleri üzerlerine çektiler.

Gözaltılar arttı
İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir'in de bizzat ilgilendiği operasyonda gözaltına alınanların sayısı 65'i buldu. Gözaltındakiler arasında Albayrak firmasının sahiplerinin yanısıra BİT'lerin üst düzey yöneticileri yer alıyor.

Gözaltı listesindeki bazı isimler şöyle:

Belbim Genel Müdürü Ahmet Rıfat Kuzakoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ak, Proje Koordinatörü Hatice Gönül, Muhasebe Şefi Hülya Akça, İGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı, Muhasebe Müdürü Latif Şengül, Satın Alma Müdürü Turhan Korkmaz, Ticari Grup Müdürü Halil İbrahim Leventoğlu, İSTAÇ Satın Alma Müdürü Lütfü Kara, Muhabese Müdürü Nevzat Agay, Dış İşlemler Müdürü Vahittin Sevcan, Belbim eski Genel Müdürü Sadi Ağır.

Balık baştan kokuyor
Organize Suçlar Şubesi ile Mali Şube'nin ortaklaşa sürdürdüğü operasyon çerçevesinde yalnızca belediye ile ilişkili şirketler değil, kurumun üst düzey yöneticileri de tek tek inceleniyor. Ulaşılan ilk isimler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı danışmanlarından Necmi Kadıoğlu ile Harun Karaca oldu. Necmi Kadıoğlu büyükşehir belediyesi BİT'lerinden tam 17 şirkette üstlendiği yönetim kurulu üyeliği görevi ile 4 milyar 250 milyon liralık bir maaşa sahip olmuş. Her bir kurumun ayrı ayrı 250 milyon lira maaş verdiği şanslı yöneticilerden biri de Harun Karaca. Karaca'da 13 şirkette üstlendiği görevlerle 3 milyar 250 milyon lira maaşa hak kazanmış. Karaca Fatih Belediyesi'nde de ilçe meclis üyesi olarak görev yapmış.

Gözaltına alınan bir diğer isim de Metin Yerlikaya. İstanbul Döviz Müesseleri ve Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı olan Yerlikaya Mert İnşaat Şirketi'nin de sahibi. İstanbul'da faaliyet gösteren 2 döviz büfesi bulunan işadamının aldığı ihaleler arasında halk ekmek fabrikasının 1996 yılında aldığı tadilat işi var.

İHSAN DEMİR-SALİH AYDIN SERDAR CANİPEK NURTEN ERTUL

Ahtapot gibiler
SALİM YAVAŞOĞLU (SHA)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, belediye başkanı olduğu 1994 yılından bu yana akıl almaz şekilde büyüyen şirketleri ile dikkat çeken Albayrak ailesi, İstanbul'un temizliğinden metrosuna, servis taşımacılığından medyaya, elektronikten inşaata kadar akla gelen her alana el atarak trilyonluk ciroya ulaştılar.

Albayrak Şirketler Grubu, 1967'de İstanbul'da bir aile şirketi olarak kuruldu. 1985 yılında Anonim Şirkete dönüştü ve Refah'lı belediyelerle birlikte belediye ihalelerine girmeye başladı. Medyaya da el atan Grup, Erdoğan'ın arkadaşı BİM marketler zincirinin sahibi Fatih Saraç ile birlikte Yeni Şafak Gazetesi'ni aldı. 1994'teki yerel seçimlerde Erdoğan, seçim karargahını Albayrak Şirketler Grubu'nun Topkapı'daki binasında kurdu. Seçildikten sonra ise gruba ait özel bir otomobili kullanmaya başladı.

Şu anda belediyelerin personel taşıma işleri Albayrak Turizm tarafından yapılıyor. Binaların temizliğinden inşaat işlerine, güvenlikten İSKİ faturalarının tahsisine kadar her alanda faaliyet gösteren Albayrak Şirketler Grubu, aynı zamanda Haliç'in temizlenmesi ile metronun elektromekanik işlerine talip oldu. Haliç'i temizleme ihalesinde elendiler ama yaklaşık 200 milyon dolarlık elektromekanik işe ortak oldular. En son olarak çöp tesislerin işletmesi ve taşıması işlerinde faaliyet gösterdiler.

Akbil yolsuzluğuna karışan şirketlerin çoğunun da Albayrak Şirketler Grubu'nun yan kuruluşu olduğu ortaya çıktı. Muzaffer, Mustafa, Nuri ve Kazım Albayrak'ın ortakları olduğu Metro Tem Temizlik, Mustafa ve Muzaffer Albayrak'ın ortak olduğu Beltem Temizlik, Mustafa, Muzaffer ve Kazım Albayrak'ın ortak olduğu Güneş Turizm ve Seyahat, Albayraklar'ın bacanağı Süleyman Çakır'a ait Sistem A.Ş. grubun şirketleri.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan Nuri Albayrak, aynı zamanda Belediye İktisadi Teşekkülü Yönetim Kurulu Üyesi ve Büyükşehir Beledişesi Spor Kulübü As Başkanı.

Herşeyi profesör başlattı
Belediyelerle ilgili en büyük yolsuzluk skandallarından birinin ortaya çıkmasını İTÜ İnşaat Fakültesi öğretim üyesi bir profesörün ihbarı sağladı. Operasyon için düğmeye basan Sarıyer Cumhuriyet Başsavcısi Veli Engin Arslan, söz konusu profesörün 2.5 ay kadar önce savcılığa gelerek Akbil'le ilgili iddialarda bulunduğunu belirterek, "Söylenen rakamlar çok büyüktü. İhbarda bulunan kişinin de mesleğinde kendini kanıtlamış bir akademisyen olması dolayısıyla inceleme başlattık" diye konuştu.

Ecevit'ten çok özel bir rica
KKTC'de tatil yapan Başbakan Bülent Ecevit, büyük gizlilik içinde sürdürülen operasyon konusunda sürekli bilgilendiriliyor.

Seçim öncesinde, 'yanlış anlaşılır' diyerek operasyona izin vermeyen Ecevit'e İçişleri Bakanı tüm gelişmeleri aktarıyor. Ecevit, İçişleri Bakanı'na telefonla "Emniyetin baskı altında kalmasına izin vermeyin. Kimseyi karalamayın ama suç varsa sonuna kadar gidin" talimatı verdi. Fazilet Partisi'nin ağır toplarının da operasyonun kendi partilerine sıçrama ihtimaline karşı önlem almaya çalıştıkları bildiriliyor. Bu amaçla partinin üst düzey kurmaylarının bir araya gelerek strateji geliştirmeye çalıştıkları ifade ediliyor. Bu çerçevede Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu dün Nevzat Yalçıntaş, Ali Coşkun, Süleyman Arif Emre, Osman Yumakoğlulları, Ali Oğuz ve İsmail Kahraman'dan oluşan bir heyetle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek Hasan Özdemir'den bilgi aldı. İstanbul'un yeni belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna da İstanbul Valisi Erol Çakır'ı ziyaretinde olayı "iftira" olarak niteledi.

Biletler nasıl akıllandı?
Yolsuzluk zincirinin ilk halkası olan Akbil uygulaması Albayraklar'ın projesi. Albayrak Taşımacılığın sahibi Nuri Albayrak, "Elektrorik biletle İETT'yi kâra geçiririm" demişti. Daha sonra Akbil'in projesini ve gerçekleştirilmesini üstlendi. İstanbul'da 1995 Nisan'ında Denizcilik İşletmeleri'nde uygulamaya giren Akıllı Bilet (Akbil) uygulaması daha sonra çift katlı İETT otobüslerinden başlayarak genişledi. 1998 sonu itibariyle Akbil'in portresi şöyle: İDO: 14 satış noktası, 86 turnike, Hafif metro: 6 satış noktası, 54 turnike, Hızlı tramvay: 6 satış noktası, 6 turnike, 60 cihaz, İETT: 47 satış noktası, 2420 cihaz, Şehir hatları: 22 turnike, Halk otobüsü: 937 otobüs cihazı, Akbil24: 38 dolum makinesi

Kutan: Elimizde yeterli bilgi yok
FP Genel Başkanı Recai Kutan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak "Elimizde yeteri kadar bilgi yok" dedi. FP Başkanlık Divanı toplantısından sonra, Kutan, yolsuzluk iddialarıyla ilgili sorulara "Şu aşamada yorum yapmak istemiyorum" karşılığını verdi.

MÜSİAD: Asılsız ihbarla iş yapılmış
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Ali Bayramoğlu, Albayraklar şirketine yönelik gözaltılarına tepki gösterdi. Bayramoğlu şöyle dedi: "Geçen yıl asılsız bir ihbar mektubu ile Dost Sigorta şirketine karşı yürütülen sindirme operasyonunun bir benzeri İstanbul'da devam ediyor. Takipçisi olacağız."


Copyright © 1999, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır