kapat

ÇARŞAMBA 31 MART 1999

Aman dikkat! Binbir surat buralarda

Polis alarmda. TİKKO'nun bombacısı Aris kod adlı Ali Gülmez eylem için büyük kentlere indi

Tokat'ın Çöreğibüyük köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada yaralı olarak yakalanan TİKKO/Konferans üyesi Müfit Güner'in sorgusu sırasında yaptığı "şok itiraf", güvenlik güçlerini ve istihbarat birimlerini tüm yurtta alarma geçirdi.

Müfit Güner, TİKKO, DHKP/C ve PKK'lı teröristlere "birleşik kuvvet kamplarında" bomba eğitimi verdiğini ileri sürdüğü Aris kod adlı Ali Gülmez'in, Tokat kırsalından yaklaşık bir ay önce kılık ve kimlik değiştirerek, "Metropol kentlere" gitmek üzere ayrıldığını ileri sürdü.

Güner ifadesinde, "Aris binbir surat gibidir. Sürekli kılık, eşgal ve kimlik değiştirir. Üç büyük metropolden birine gideceğim, diyerek, kamptan ayrıldı. Gitmeden önce, kente uygun giyecekler getirtti. Saçını sakalını kesti. Ben yakalanmadan önce Tokat'tan ayrılmıştı, metropollere ulaşıp, ulaşmadığını bilmiyorum" dedi.

Bu ifade üzerine yurttaki tüm güvenlik güçleri ve istihbarat birimleri derhal uyarıldı. 1992'de Kayseri Cezaevi'nden firar eden TİKKO bombacısı Aris'in resimleri tüm emniyet ve istihbarat birimlerine dağıtıldı. Aris'in istihbarat arşivlerindeki fotoğraflarının yedi yıl önce Kayseri Cezaevi'ne girmeden önce çekildiği de hatırlatıldı.

Yetkililer, Aris'in her türlü bomba yapmında ve kullanımında uzman olduğunu, Tokat'ta yapılan operasyonlarda bir çok kere uzaktan kumandalı bomba teçhizatı ele geçirildiğini belirtti. Ali Gülmez tarafından geliştirilen uzaktan kumandanın, bombayı, 2 kilometreden 14 ayrı noktada patlatabilecek biçimde tasarlandığı da belirtiliyor. Ali Gülmez ayrıca, bomba haline getirilmiş maket uçak ve benzeri araçları da kumanda edebilecek tasarımlar yapabiliyor.

YENER CABBAR (SHA)

"Canlı bomba"ya sahip çıkan yok

Taksim Meydanı'nda polis otosuna bombalı saldırıda bulunan ve olayda parçalanarak ölen PKK'nın canlı bombasının cesedine sahip çıkan olmadı. Cesedin, Adli Tıp Kurumu Morgu'nda bir süre daha bekletildikten sonra Halkalı'da bulunan Kimsesizler Mezarlığı'na gömüleceği bildirildi.

Öte yandan Taksim Meydanı'na yapılan saldırıda kullanılan 4 el bombası, 3 dinamit lokumu ve 6 fünyenin Güneydoğu'dan getirildiği ve 10 süreyle bir hücreevinde tutulduktan sonra "canlı bomba" kıza teslim edildiği belirlendi. Polis, olayla ilgili 100'e yakın evde yaptığı baskınlarda birçok kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan şahısların, yapılan sorgulamalarında hem kadın militanın kimliğini belirlemek hem de olay günü Fenerbançe formasıyla kaçarak polise izini kaybettiren diğer bombacı militanın kimliğininin öğrenilmeye çalışıldığı ifade edildi.

SERDAR CANİPEK / SALİH AYDIN (SHA)


© COPYRIGHT 1999 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr