kapat
SABAH ONLINE ARKA KAPAK

PAZAR 21 MART 1999

Karateciler cinayetle suçlanıyor

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Bürosu, cezaevinde bulunan Hasan Malkoç'un çetesine yönelik operasyonlarında, bir cinayeti aydınlattı.

Malkoç'un adamı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 49 kişinin içindeki Dünya Karate 3'üncüsü Sedat Cengiz ile Avrupa Şampiyonu Hayretten Hamurcu adlı milli karateciler, sorgulama sırasında uyuşturucu kaçakçısı Cenan Sarıtaş ve dayısı Atabilir Sitoçi'nin isteği ve Hasan Malkoç'un emri üzerine Osman Kılıç adlı kişiyi işkenceyle öldürdüklerini itiraf ettiler.

Sanıkların itiraflara göre, Osman Kılıç, Ayvaz Korkmaz'ın casusu oldu ve şoförlüğünü yaptığı Cemal ve Kemal Sarıtaş kardeşleri tuzağa düşürerek öldürülmelerini sağladı. Kemal ve Cemal Sarıtaş'ın kardeşi Cenan Sarıtaş ile dayısı Atabilir Sitoçi de Osman Kılıç'ın cezalandırılmasına karar verdi.

Sarıtaş cezaevinde tanıştığı Malkoç'tan yardım istedi. Malkoç da, adamları Muharrem Erenler, Sedat Cengiz ve Hayrettin Hamurcu ile irtibat kurdu ve Cenan Sarıtaş'ın istediklerini yapmalarını söyledi. Bu kişiler de Osman Kılıç'ı kaçırıp işkence yaptılar ve başına 2 kurşun sıkarak öldürdüler.

Sanıkların itiraflarıyla hareket eden polis, olay yerinde inceleme yaptı ve bir çene kemiği buldu. Bu kemiğin Osman Kılıç'a ait olduğu belirlendi.

Daha sonra sürdürülen operasyonlarda Malkoç grubunun diğer adamları olan Dursun Keskin, Murat Başar, Cahit Aktaş, Zeki Doğan, Ali Erdem, Bilal Özipek, Atacan Staç, Hüseyin Aydın, Mehmet Çelik, Mehmet Nabi Coşar ve Süleyman İrfan Yurdageç yakalandı. Gözaltına alınan sanıklar, uyuşturucu satıcılarından ve sosyete kuyumcusu Atik Berberoğlu'ndan tehditle haraç aldıklarını ve Hasan Malkoç'a verilmek üzere cezaevine silah soktuklarını itiraf ettiler.

Peker grubuna da darbe

Öte yandan, güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda, Sedat Peker'in 6 adamı yakalandı ve 9 tabanca, 1 pompalı tüfek, 21 bıçak ele geçirildi. Sanıklar, 1998 yılı içinde bir kişinin işyerini tehditle elinden aldıklarını, 3 ayrı kişiden de toplam 754 bin mark gaspettiklerini söylediler.

Karadeniz Bölgesi'nde yapılan el yapımı tabancaları İstanbul'a getirerek satan Şükrü Cesur ve Hayati Kabal'a karşı yürütülen operasyonlarda da toplam 31 tabanca ele geçirildi. Gözaltına alınan 25 kişi silah kaçakçılığına karıştıklarını itiraf ettiler. Bütün sanıkların, yarın, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne sevk edileceği bildirildi.

SALİH AYDIN (SHA)


© COPYRIGHT 1999 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakki saklidir)
Bu sayfa YORE Yorum ve önerileriniz icin: editor@sabah.com.tr