kapat

ÇARŞAMBA 10 ŞUBAT 1999

Keçiören'de teyakkuz

FP'ye geçmesi nedeniyle MHP'lilerin şiddetli tepkisiyle karşılaşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'u korumak için "özel ekip" kuruldu.

KAMİL ELİBOL

Ankara - MHP'den ayrılıp Fazilet Partisi'ne geçen ve bu partiden aday olan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'a bazı MHP'lilerden ve Ülkü Ocakları'ndan gelen saldırılan üzerinde gerginliğin tırmanmaması için Ankara Emniyeti alarma geçti.

Eski MHP'li, yeni FP'li Altınok, saldırılar üzerine sözlü koruma talebinde bulundu. Altınok, ayrıca İl Koruma Kurulu'nca karara bağlanmak üzere Valiliğe de yazılı olarak koruma müracaatında bulunacağı bildirildi. Valilik ve Emniyet Müdürlüğü'nün soruşturması sonucu toplanacak İl Koruma Kurulu'nca Altınok'a seçim dönemi süresince Koruma Şube Müdürlüğü'nden Amerika'da "koruma" eğitimi almış uzman iki polisin yakın koruma olarak verileceği bildirildi.

Özel tim kuruldu

Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ın talimatı ile ayrıca, Keçiören Emniyet Müdürü Kani Aktuğ, Altonuk'u propaganda döneminde korumak için "genç ve dinamik" polislerden oluşan 10 kişilik "özel tim" kurdu. İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde tetikte bekleyen bu time başka bir görev verilmiyor. Bu tim, Altınok'un tüm programlarında önceden koruma tedbiri alacak ve olay çıkmasını önleyecek.

Özel time takviye olarak Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nden 15 kişilik bir tim de Keçiören'e konuşlandırıldı. Çevik Kuvvet timi Emniyet Müdürlüğü'nde hazır bekletiliyor.

Altınok'a uyarı

Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, son olaylardan sonra Turgut Altınok ve MHP adayı Muharrem Beşir'i telefonla arayarak, "Keçiören'de vukuat istemiyoruz" diye uyardı ve partilerin provakasyonlara zemin hazırlayacak tahriklerden kaçınmalarını, tansiyonu yükseltmemelerini istedi.

Keçiören Emniyet Müdürü Kani Aktuğ ile Keçiören Kaymakamı Erdoğan Gürbüz'ün de, geçen hafta Turgut Altınok'lagörüşerek şu uyarıda bulundukları öğrenildi: "Burada tatsız ve istenmeyen üzücü olaylar yaşanmaması için propaganda dönemince günlük programını bize bildirmeni istiyoruz. Yapacağın ziyaretler, kahvehane ve ev toplantıları gibi tüm programlarını yakınen takip edeceğiz. Böylece koruma tedbirleri alarak herhangi bir olayın çıkmasını önleyeceğiz."

Ancak kaymakamlık, Altınok'un programını bildireceğine söz vermesine karşın anlık gelişen bazı programlardan haberdar olmamaktan yakınıyor.

MHP'lilere de uyarı

Keçiören'deki gerginlikte silah çekilmesi olasılığı da gündeme gelerek alınan tedbirler genişletildi. Keçiören Emniyet Müdürü Aktuğ, Altınok'tan sonra Keçiören MHP İlçe Başkanı Bülent Erener ve MHP Keçiören Belediye Başkan aday adayı Muharrem Beşir'le de makamında ayrı ayrı görüşme yaptı.

Aktuğ, MHP'li ilçe başkanı ve adayına Altınok'a yönelik fiili saldırılar yapılması konusunda "tahrik edici" ya da "azmettirici" olmamalarını istedi. Altınok'un MHP il ve ilçe başkanının da kendisine yönelik saldırı ve protesto eylemlerinde yer aldığı yolunda ifadeleri bulunmasına karşılık, Erener ve Beşir'in "Olayları çıkartan ülkücüleri biz yönlendirmedik. Bizim tasarrufumuz dışında kendi başlarına hareket etmişler. Bizim o adamla işimiz yok. 5-6 kişi var, onları kontrol edemiyoruz. O tür taşkınlıkları da o kişiler çıkartıyor. Onların bizimle ilgileri yok. Biz de olay çıkmasını istemiyoruz" dedikleri belirtildi.

Bayrak indirtildi

MHP yönetiminin Altınok'a Keçiören'de adaylıktan vazgeçmediği ve FP'ye geçtiği için kızdığı belirtilirken, MHP'liler Altınok'la yaşanan gerginliğin Çekirge Caddesi'ndeki MHP bayraklarının indirilmesi yüzünden başladığını öne sürdüler.


© COPYRIGHT 1999 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: webabla@yore.com.tr