kapat

SALI 08 EYLÜL 1998

Ünlüleri yakan hesap defteri

Şamata Bar'ın gayriresmi defterine göre, Emrah, Huysuz Virjin, İzel, Ege, Şahsenem ve Nadide Sultan aldıkları paraya karşılık fatura kesmedi. İddia doğrulanırsa, bu sanatçılara büyük vergi cezaları verilecek

İHSAN DEMİR - SALİH AYDIN (SHA)

Kumburgaz'daki Şamata Bar'ın sahiplerinden Ataner Orkunoğlu, Tuncer Ayhan Orkunoğlu ve Adnan Argun, geçen hafta kredi kartıyla dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındılar.

Söz konusu olay, özel bir bankanın polise, Şamata Bar sahiplerinin çalıntı kredi kartıyla bankayı 16 milyar lira dolandırmak istedikleri yolundaki şikayet dilekçesi üzerine ortaya çıktı. Gözaltına alınan 3 sanık Mali Şube'de polise, kredi kartını Metin adlı bir kişiden aldıklarını ve onun getirdiği müşterilerin hesabının 16 milyar lira tuttuğunu, bu yüzden söz konusu parayı tahsil ettiklerini söylediler.

Barcıların ifadeleri alınırken tuttukları hesap defterleri de incelemeye alındı. Resmi defterin yanında bir de gayriresmi hesap defteri bulundu. Bu defterde, sahnelerin ünlü sanatçıları hakkında ilginç bilgilerin kayıtlı olduğu görüldü.

Kim, ne kadar para aldı?

Defterdeki bilgilere göre, Şamata'da sahneye çıkan sanatçılardan Nadide Sultan 2 milyar, Bilal 1 milyar 200 milyon, İzel 1 milyar 200 milyon, Emrah 5 milyar, Mezdeke grubu 2 milyar, Murat Göğebakan 1 milyar 600 milyon, Ege 4 milyar, Huysuz Virjin 2 milyar ve Özlem Selanik 400 milyon lira aldı. Defterlerde yapılan incelemeler sonunda bu sanatçıların aldıkları paralar karşılığında fatura vermedikleri ortaya çıktı.

"Hiçbir fatura vermiyor"

Bu gelişmeler üzerine Tuncer Ayhan Orkunoğlu, sanatçıların başını derde sokacak şu ifadeyi verdi: "Bugüne kadar bizde sahne alan hiçbir sanatçı aldığı parayı tam olarak gösteren fatura kesmedi. Emrah 4 kere sahne aldı. Bizden aldığı 5 milyara karşılık 1 milyar 200 milyon lira karşılığında fatura kesti. Diğer sanatçılar ise aldıkları paralar karşılığında bize fatura vermezler. Yani onlar da gelirlerini düşük göstererek devleti dolandırırlar. Biz de mecburen müşterilere fatura veya fiş vermeyiz. Verirsek bizim hesabımız şişer. Bu böyle zincirleme olarak yukarılara kadar gider."

Bunun üzerine, Nadide Sultan, Bilal, Özcan Deniz, İzel, Emrah, Mezdeke, Murat Göğebakan, Ege, Huysuz Virjin, Kenan Doğulu, Özlem Selanik ve Şahsenem'in isimleri sanıkların ifadeleri ve ele geçirilen gayriresmi defterlerle birlikte İstanbul Defterdarlığı'na bildirildi.

Ne kadar ceza verilir?

Defterdarlık yetkilileri de aldıkları para karşılığında fatura kesmedikleri ve devletten vergi kaçırdıkları iddia edilen sanatçıların gelir ve gider durumlarını gösteren defterleri incelemeye aldı.

İncelemeler sonucunda bu sanatçıların gelirlerini düşük gösterdikleri ve vergi kaçırdıkları belirlenirse, son 3 yılda kaçırdıkları verginin 3 katı para cezası alacaklar. Ayrıca vergi kaçırmak için naylon fatura kullandıkları da belirlenirse, haklarında suç duyurusunda bulunulacak ve sanatçılar ağır ceza mahkemesinde yargılanacaklar.

Gözaltına alınan sanıklar ise dün Büyükçekmece Adliyesi'ne sevk edildiler. Burada savcıya ifade veren sanıklar serbest bırakıldılar. Soruştarmanın sonucuna göre, bar sahipleri hakkında dava açılıp açılmayacağına karar verilecek.


© COPYRIGHT 1998 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr