kapat

POLITIKA
POLIS
EKONOMI
MAGAZIN
DIS HABER
SPOR
ARKA KAPAK
YAZARLAR
BIZIM CITY
SIZINKILER
SARI SAYFALAR
YANSIYAYIM
ARSIV
TURKCE
Latin 5
MacRoman
TemelASCII
FONTLAR

SABAH GAZETESIHAVA DURUMUBORSA-DOVIZYORE

ÇARŞAMBA 02 EYLÜL 1998

"Bu krizi aşarız"
Yılmaz'dan piyasalara güvence: Tüm dünyayı sarsan krizden zarar görmemek için yeni tedbirler alacağız

BAŞBAKAN Yılmaz, "Dünyanın 1929 krizinden bu yana en büyük ekonomik bunalımı yaşadığını" söyledi, "Bazı büyük çöküntüler meydana gelebilir ama biz buna dayanıyoruz, dayanacak gücümüz var" dedi. Yılmaz, "Piyasalar kısa sürede rahatlar. Kimse paniğe kapılmasın" diye ekledi.

KRİZİN bugün için enflasyon hedefleri üstünde olumsuz bir etkisi olmadığını bildiren Yılmaz, "Ağustos ayı enflasyon verilerine bakıyorum, durum çok iyi" diye konuştu. Yılmaz, krizdeki gelişmeleri ekonomi bürokrasisinin çok yakından izlediğini belirterek, yeni önlemlerle ilgili şu ipucunu verdi:

"BANKACILARLA toplanacağım. Bu toplantıdan sonra yeni tedbirlerin içeriğini oluşturacağız. Dünyayı sarsan bu krize rağmen, Türkiye ekonomisi çok büyük sarsıntılara, depremlere sahne olmuyor..."

Fatih ÇEKİRGE

Çillerler'e Maliye şoku
MALİYE Bakanlığı, Tansu ve Özer Çiller hakkında mal varlığı için Ankara, vergi kaçırma iddiası için de Şişli savcılıklarına başvurdu. 62 sayfalık suç duyurusunda Çiller çifti için hep hapis, hem de haksız yolla edinilen servete el konulması istendi.

MALİYE Çillerler için ağır suçlamalarda bulundu: "Marsan AŞ, Tansu ve Özer Çiller'in yurt dışına servet transferi için kuruldu. Muazzez Çiller'den kaldığı ifade edilen miras kuşkulu. ABD'deki şirket Özer ve Mert Çiller'e ait. Özer Çiller, Meclis'teki ifadesinde bunu sakladı..." Suç duyurusu 19'da

İki ev kadını Fayed'in iş ortağı oldu İstanbul'a geliyor
İSTANBULLU iki ev kadını olan Münevver Ulvi ve Dilek Çekiçer, Londra'daki ünlü Harrod's mağazasının sahibi Muhammed El Fayed'i Türkiye'de yatırıma ikna etti. Prenses Diana ile birlikte Paris'teki kazada can veren Dodi'nin babası olan Muhammed El Fayed bu ay sonuna doğru gelip, Münevver ve Dilek hanımların açtığı mağazanın kurdelasını kesecek. Mağazada, en prestijli Harrod's markaları olan Carvela ve Kurt Geiger ayakkabıları satılacak.


Güler misin? Ağlar mısın?
İSTANBULLU Ahmet Korutürk'ün bahçesine hırsız girmişti, çekti av tüfeğini ateş etti. Hırsız başından vuruldu. Yaralıydı. Ama jandarma zabıtlarına "öldü" diye geçti. Ahmet Bey hapise, hırsız hastaneye götürüldü. Ahmet Bey mahkemeye çıkarıldı, "hırsızın öldüğünü" öğrendi. "Ölmedi" diye bağırdı, dinletemedi.

AVUKATLAR devreye girdi. Ama iş işten geçmişti. Yarası tedavi edilen hırsız, hastaneden kaçmıştı. Yani bir anlamda "ölü kaçmıştı..." Bürokrasi, bürokrasi, bürokrasi... Sonuçta, hırsızın ölmediği, yaşadığı ve hatta kaçtığı belgelendi. Ama mahkeme hâlâ sürüyor. 6 aydır hapiste yatan Ahmet Bey için 24 yıl isteniyor! Adli dram 19'da


Hazine rahatlattı
KRİZE karşı gereken önlemleri alan Hazine ve Merkez Bankası dünkü politikalarıyla piyasaları rahatlattı. Hazine, 133 gün vadeli bono ihalesinde, piyasa koşullarına uyarak faizin yüzde 143.3 seviyesine çıkmasına izin verdi. Merkez Bankası da bankalara döviz satarak, kur artışını hedeflediği noktada tuttu.

HAZİNE'NİN piyasaya direnmemesi üzerine, faizlerin tepe noktasına çıktığı görüşü ağırlık kazandı. Yüzde 143.3 faizle satılan bonolar, öğleden sonra yüzde 139 faizle işlem gördü. Böylece ihalede satılan bonolar değer kazanırken, devalüasyon endişesi de ortadan kalktı.


Sabancı suikastı davasında sürpriz
Suikaste karıştığı ihtimaline karşılık Sabancı Center'da olay günü görev yapan

eski iki çalışan tanık olarak dinlenecek Sabancı suakisti davasında Sabancı Ailesi'ni temsil eden avukat Vehbi Kahveci'in talebi üzerine, olay günü iki tetikçiyle kapıda konuştuğu kameralarda tespit edilen kapı görevlisi Galip Akbaş ile kat görevlisi Dursun Bozkurk'un tanık olarak dinlenmesine karar verildi.

VELİ SARIBOĞA (SHA)

Yeşilçam'ın ustası öldü
TÜRK Sineması'nın en büyük yönetmenlerinden Osman Seden, dün vefat etti. 68 yaşındaki Seden, prostat kanseri tedavisi görüyordu. Türkiye'nin ilk film yapımevini kuran Kemal Seden'in oğlu olan Osman Seden, babasının izinden yürümüş, beyaz perdeye yüzlerce unutulmayan film, televizyona ise izlenme rekorları kıran diziler kazandırmıştı.© COPYRIGHT 1998 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakki saklidir)
Bu sayfa YORE Yorum ve önerileriniz icin: editor@sabah.com.tr