kapat

CUMARTESİ 22 AĞUSTOS 1998

Cep'ler 800'lü hatlara açılıyor

Özellikle "Alo Yardım" hatlarının arandığı 0 800'lü numaralar Türk Telekom ve şebekeler arasında gelir paylaşımının halledilmesiyle çok yakında cep telefonlarından aranabilecek.

Daha önce devrede olan ancak GSM lisanslarının devrinden sonra cep telefonları ile aranamayan 0 800'lü ücretsiz hatlar tekrar görüşmeye açılıyor. Türk Telekom ile şebekeler arasında görüşmeler yapıldı. İş sadece gelir paylaşımına karar verilmesine kaldı.

0 800'lü hatlar şirketler ile Türk Telekom arasında varılan anlaşmalarla devreye giriyor. Bu hatları arayan tüketiciye hiç bir ücret yansıtılmıyor ancak Türk Telekom gereken ücreti şirketten tahsil ediyordu.

Bu durum sabit telefonlardan aranan 0 800'lü hatlar için aynen devam ediyor. Ancak GSM lisanslarının özelleştirilmesi ve faturalamayı yapan kuruluşun Turkcell ve Telsim olması ücretsiz hatların devreden çıkmasına neden oldu.

Türk Telekom, bunun sebebini sahip olduğu santrallerin eski teknolojiye sahip olmasıyla açıklamıştı. Bu teknoloji cep telefonlarından aranan 0 800'lü hatlar ile ne kadar konuşulduğunu ayrıştıramıyor dolayısıyla gereken ücret tahsil edilemiyordu.

Bu duruma bir açıklık getirmek ve tüketiciyi daha fazla mağdur etmemek için görüşmeleri bir an önce bitirmek istediklerini söyleyen Turkcell Genel Müdürü Cüneyt Türktan, çalışmaların son aşamaya geldiğini, yakın zaman içinde artık cep telefonlarından ücretsiz hatların aranabileceğini ifade etti.

Teknik sorun çözüldü

Türktan, Türk Telekom'un tüm santrallerinin dijital sistemle hizmet verdiğini belirterek, sorunu ve çözümünü şöyle özetledi:

"0 800'lü hatlar eskiden cep telefonu ile aranınca biz bu aramayı Türk Telekom'a yönlendiriyorduk, onlar bağlıyordu. İlk önce bunu şirketlerle kendi aramızda çözmeye çalıştık. Tek tek tüm şirketlerle anlaşma yapıp, yönlendirme işini biz gerçekleştirecektik. Ancak bu teknik açıdan büyük bir yük getiriyordu. Türk Telekom bizle tekrar görüşmek istedi. (Bizim santraller tamamıyla dijital olmadığından sizden gelen telefonları ayrıştıramıyordu. Bu ayrım işi yapılmadığı için ticari paylaşım yoluna gitmedik. Ancak şimdi bu sorun ortadan kalktı. Gelin görüşelim) dedi. Görüştük. Onlara bu hatların çok iyi bir gelir kaynağı olduğunu söyledik."

Müşteriye yansıyan bir ücret olmadığıhı paranın şirketlerden alındığını ifade eden Türktan, ücretlendirme konusunda ise şunları söyledi: "Eskiden bu hattın ücretlendirmesi sabit telefon tarifesiyle yapılıyordu. Ancak şimdi GSM tarifesi üçerinden ücretlendirilecek. Şirketlerden ona göre para talep edilecektir. Bunu da kendilerine hatırlattık ve kabul ederek yönetim kuruluna götüreceklerini söylediler. Şirketlerle anlaşma yapacaklar ve iş gelir paylaşımına kalacak. acağız. Kısa zaman içinde sonuçlanacaktır."


© COPYRIGHT 1998 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr