kapat

CUMARTESİ 08 AĞUSTOS 1998

Yeğen Sabancı miras istiyor

Babası İhsan Sabancı'nın dedesi Hacı Ömer Sabancı tarafından mirastan yasaklandığını belirten Murat Sabancı, kendisinin mirasçı durumuna geldiğini bildirdi.

1979 yılında yaşamını yitiren İhsan Sabancı'nın oğlu Murat Sabancı, Sabancı Ailesi'nden miras istiyor. Tereke davası açan Murat Sabancı, babasının dedesi Hacı Ömer Sabancı tarafından mirastan men edildiğini bu nedenle de kendisinin doğrudan mirasçı konumuna geldiğini belirtti.

Sabancı Holding'in kurucusu Hacı Ömer Sabancı'nın torunu olan ve uzun yıllardır yurtdışında yaşayan Murat Sabancı, dedesi Hacı Ömer Sabancı tarafından mirastan men edilen babası İhsan Sabancı'nın varisi sıfatıyla İstanbul Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Murat Sabancı, Sabancı Holding'e bağlı Akbank, Aksigorta ve Akçensa Çimento Sanayi'nun defter kayıtlarının incelenmesini ve mal varlıklarının tespitini istedi.

Murat Sabancı, avukatı Haluk Burcuoğlu aracılığıyla İstanbul Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdiği dilekçede, "Uzun yıllar yurtdışında yaşayan ve hayatını kaybeden babam İhsan Sabancı, Sabancı Holding'in kurucularından Hacı Ömer Sabancı'nın öz oğludur. Kamuoyu tarafından tanınmayan babam, dedem Hacı Ömer Sabancı tarafından 21 Ocak 1963 yılında Adana 4. Noterliği'nde 'vasiyet tariki ile vasiyetin iskatı' yoluyla mirastan iskat edilmiştir. Böylece babam mirasçılık sıfatını yitirmiş ve benim de aralarında bulunduğum İhsan Sabancı'nın varisleri doğrudan Hacı Ömer Sabancı'nın mirasçısı sıfatını elde etmiştir" dedi.

Dilekçesinde Hacı Ömer Sabancı'nın 2 Şubat 1966 yılında vefat ettiğini kaydeden Murat Sabancı, "Kuşkusuz en büyük hissedar da benim" görüşüne yer verdi. Dilekçede Adana Asliye Hukuk Mahkemesi'nde de önümüzdeki günlerde miras davası açılacağı ifade edildi. Murat Sabancı'nın yurt dışında yaşadığı, hukuki girişimlerini avukatı aracılığıyla yürüttüğü belirtildi.

TÜRKAN HİÇYILMAZ (SHA)


© COPYRIGHT 1998 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr