kapat

CUMA 17 TEMMUZ 1998

Çetenin yumruklu duruşması

CEMAL DOĞAN

Ankara - Kamuoyunda, "Gençyılmaz" çetesi olarak bilinen ve çok sayıda kurşunlama, gasp ve SABAH muhabiri Kamil Elibol'un da yaralanması olaylarının sanıklarının yargılanmasına Ankara DGM de başlandı.

16 sanıklı dava duruşmasından sonra, Gençyılmaz'ın adamlarıyla Hüseyin Melek'in yandaşları salondan çıkarken, önce küfür ettiler, sonra yumruklaştılar.

Ankara 2 No'lu DGM'deki davanın ilk duruşmasına, çete reisi olarak yargılanan Kasım Gençyılmaz, raporlu olduğu gerekçesiyle katılmadı. Tutuklu sanıklar Adem Gülümtaş, Hüseyin Demiray, Nevzat Alper, Erol Güngör, Nurşen Öztürk, Ertuğrul İnci, Murat Şahin, Naci Akıllı, Hüseyin Melek, Hakan Öztürk, Mehmet Tutay ve Metin Çakım ile avukatları hazır bulundular.

Duruşmada kimlik tespiti yapılırken, sanıklardan Nurşen Öztürk hariç diğer tüm sanıkların sabıkalı oluduğu ortaya çıktı. Gazetemiz muhabirlerinden Kamil Elibol'un da aralarında bulunduğu çok sayıda müşteki de salonda yer aldı.

Sanık Nurşen Öztürk, Kasım Gençyılmaz'ı evinde saklamadığını belirterek, "Kendisini tanımıyorum. Sadece bir kere işyerimize geldi, Mehmet Tutay'ı sordu ve gitti" dedi.

Sanıklardan Mehmet Kutay, Ertuğrul İnci, Naci Akıllı, Murat Şahin de çete üyeliği suçlamalarını kabul etmeyerek, gözaltında "psikolojik işkence" gördüklerini söyledi.

Başkan'dan nasihat

Bazı müştekilerin şikayetlerinden vazgeçmesi üzerine Mahkeme Başkanı Turgut Okyay, "Bu tür işleri gizlerseniz, başınıza daha çok iş gelir. Kimseden çekinmeyin, ne olmuşsa anlatın. Yine gelirler, yine isterler. Kimseden korkmayacaksınız, korkunun ecele faydası yok" diye uyarıda bulundu.

Sanık avukatları da müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulundular.

Kasım Gençyılmaz tarafından bir süre önce kurşunlanan ve bu nedenle aralarında husumet bulunan Hüseyin Melek de, çete suçlamalarını kabul etmedi. Melek, Gençyılmaz'ın kendisini vurdurtması olayı ile ilgili olarak yöneltilen bir soruya ise, "Sanıyorum, Kasım Gençyılmaz'ın kompleksinden kaynaklanan bir şey" diye cevap verdi.

Mahkeme Başkanı Hüseyin Demiray, Nurşen Öztürk, Mehmet Tutay ve Metin Çakım'ın tahliyesini kararlaştırdı. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. 16 sanık hakkında 2 ile 23 yıl arasında hapis cezası isteniyor. Ankara'da Kasım Gençyılmaz hakkında ise toplam 208 yıla kadar ağır hapis cezası talep ediliyor.

Sanıklar, salonu terk ederken, Kasım Gençyılmaz ile Hüseyin Melek'in adamları birbirine girdi. Yumrukların konuştuğu kavga, güvenlik güçleri tarafından bastırıldı.


© COPYRIGHT 1998 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr