kapat

ÇARŞAMBA 11 MART 1998

Eski damatla velayet savaşı

1990 yılında ölen Mine Mutlu'nun annesi Halide Acet, torunu Büşra'nın velayetini almak için eski damadı Ünal Çulha'ya dava açtı. Acet, damadının, 2 torununun hakkı olan daireleri satmak için velayetlerini aldığını söyledi.

Ünlü sinema oyuncusu Mine Mutlu, 1990 yılında kansere yenik düştü ama eski kocası ve annesi, 2 çocuğu için hâlâ mahkemelik. Mutlu, 1978 yılında evlenip 1 yıl evli kaldıktan sonra boşandığı Ünal Çulha ile daha sonra nikahsız yaşadı ve bu beraberlikten, 1985'te Çağkan, 1988'de de Büşra adlı çocukları doğdu. Ancak Çulha, bu zaman içinde çocukları nüfusuna geçirmedi.

Mine Mutlu, ölmeden önce tüm malvarlığı olan Ortaköy Çamlık'taki denize nazır 240 metrekarelik daire ile şimdiki Akmerkez karşısında bulunan bir dairesini, çocuklarını bırakırken Çağkan ve Büşra'ya annesi Halide Acet'in bakmasını vasiyet etti.

8 yıl arayıp sormadı

Mutlu'nun ölmesinden 12 gün sonra Beşiktaş 3. Noteri'ne giden Ünal Çulha, çocukları üzerine almak istediğini beyan ederek nüfus cüzdanlarını çıkardı. Dört yıl boyunca çocuklarıyla igilenmeyen ve Mine Mutlu'ya kötü davrandığı tanıklarca belirtilen Çulha, ardından açtığı bir dava ile Çağkan ve Büşra'nın velayetini aldı. Artık iki çocuğun valeyeti de Çulha'daydı ama o yalnızca oğlu Çağkan'ı yanına aldı. Büşra'yı ise anneannesine bıraktı. İki kardeşi ayıran, kızını da 8 yıl boyunca arayıp sormayan Çulha, 6 Ekim 1997'de, çocuklara miras kalan denize nazır 240 metrekarelik 150 milyar lira değerindeki evi Türkan Yolalıcı'ya sattı. Bu satış Mine Mutlu'nun akrabalarını çileden çıkardı.

Kızı ile hiç görüşmeyen ve bir yıldır, iki kardeşin görüşmesini de engelleyen Ünal Çulha'nın niyetinin çocukların geleceği olan evleri satmak olduğunu iddia eden anneanne Halide Acet, küçük Büşra'nın velayetini alabilmek için mahkemeye başvurdu.

Ünlü tanıklar

İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülmeye başlanan velayetin nezi ve vasi tayini davasında, anneanne Halide Acet için gelen ünlü tanıklar da vardı. Mine Mutlu'nun yakın arkadaşı sinema sanatçısı Mine Soley, küçük Büşra'ya annesinin ölümünün ardından anneanesinin baktığını belirterek şunları söyledi: "Ünal Çulha, Mine'yi sürekli döverdi. Çocukların nikahsız olarak doğması bile onu düzeltmedi. Sürekli kumar oynayan ve birlikte yaşadığı kadına kötü davranan bir adamdı. Arkadaşım ölene kadar çocuklarını üzerine almamıştı. Mine Mutlu'nun ölmesinden birkaç gün sonra bu işlemleri yaptı ve Çağkan'ı alıp gitti. Çocuk şu anda babası ile birlikte barlarda büyüyor. Büşra ise babası tarafından hiç aranmıyor."

Halide Acet'in avukatı Bahattin Kars, babanın kötü niyetli olduğunu iddia ederek, "Çocukların geleceği için onlara annelerinden kalan evi satmaması gerekirdi. Üstelik 8 yıldır hiç ilgilenmediğ kızı Büşra'nın velayetinin onda olmaması gerekir" dedi. Mahkeme diğer tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

"Çocuklarıyla ilgilenmedi"

Akatlar'daki evde torunu Büşra ile yaşayan Mine Mutlu'nun annesi 65 yaşındaki Halide Acet böyle bir dava açmak zorunda kalmasına üzüldüğünü belirterek şöyle konuştu: "Ünal Çulha hiç istemediği çocuklarının velayetini sırf miras için aldı. Sekiz sene boyunca hem Büşra'ya ben baktım, hem de Çağkan'ın tüm ihtiyaçlarını elimden geldiğince ben karşıladım. O adam kızımın hastalığı boyunca destek olmadı. Çocuklarıyla ilgilenmedi, onları nüfus cüzdansız yaşattı. Ama kızımın ölümünden 12 gün sonra sırf miras için harekete geçip onların velayetini aldı. Çocukların evini satarken hiç mi vicdanı sızlamadı? Büşra'yı hiç kucağına bile almadı. O babasını tanımadı bile. Bu nedenle onun velayetini almak için dava açtım. Çünkü onun haklarının da babası tarafından gasp edilmesini istemiyorum. Benim az ömrüm kaldı. Torunlarımın hayatını garanti altına almak istiyorum.

SEDEF ŞENKAL (SHA)


© COPYRIGHT 1998 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr