kapat

SALI 03 ŞUBAT 1998

Özelleştirme çalışana yaradı

Enerji projelerini üstlenen özel sektör firmaları TEAŞ'ın tecrübeli elemanlarını da transfer etmeye başladı. Özel sektörde maaşlar 5 bin dolardan başlıyor.

EMİN ÇAPA

TEAŞ çalışanlarının başına "özelleştirme" kuşu kondu. Bugüne kadar devlet memuru olarak düşük maaşlarla çalışan TEAŞ çalışanlarına özel şirketlerden ardı ardına iş teklifleri gelmeye başladı. Türkiye'nin içine düştüğü elektrik krizi sonrasında özelleştirmelerin hızlanması piyasayı tanıyan tecrübeli TEAŞ çalışanlarına yönelik talepleri artırdı. Şu ana kadar gerçekleşen transferlerde en düşük maaşın 5 bin dolar olması kurum içinde çalışanları daha da heyecanlandırıyor. Şu anda TEAŞ'da daire başkanlığı yapanlar 220-230 milyon lira ücret alırken, genel müdür yardımcılarının maaşları 250 milyon lirayı geçmiyor.

1997 yılı içersinde birbiri ardına gerçekleşen enerji sektöründeki özelleştirmelerin TEAŞ'daki deneyimli elemanların büyük kısmının özel sektöre geçmesiyle sonuçlanmasından korkuluyor. Yerli ve yabancı firmaların enerji projelerine girmesiyle birlikte deneyimli TEAŞ elemanlarını transfer etmeye başlaması çalışanları sevindirirken, TEAŞ'ı endişelendiriyor. Özellikle üst düzey yöneticiler yüksek maaşlarla özel şirketlere transfer oluyor.

Son olarak Ambarlı Termik Santrali İşletme Müdürü Selçuk Kulap'ın ev kirası, araba ve 6 bin dolar ücrete Trakya'da bir doğalgaz santrali kuran Türk-Amerikan ortaklığı olan Unimar'a geçmesi kurum içinde hareketlilik yarattı. 23 yıllık TEAŞ çalışanı olan Selçuk Kulap'ın son derece deneyimli, teknik ve idari konulara hakim bir eleman olduğunu vurgulayan TEAŞ yetkilileri, verilen ücretin devlet memurluğu yaparken aldığının 6 katına ulaştığına dikkat çekiyorlar.

Bugüne kadar emekliliği gelen personel çalışmaya devam ederken, bir süre önce emekliliğini isteyerek Gama'ya geçen Genel Müdür Yardımcısı Yaver Heper gibi ayrılacakların sayısının da hızla artması bekleniyor. 25 yıldır kurumda çalışan Heper, 7.500 dolar karşılığında iş değiştirirken hiç bir TEAŞ personelinin alamayacağı bir ücreti de aldı.

Kurumdan son 6 ay içersinde 3 daire başkanı, 2 bölge şefinin de ayrıldığını söyleyen TEAŞ yetkilileri, özelleştirmenin devam etmesi durumunda bu geçişlerin de hızlanacağını belirtiyorlar. TEAŞ yöneticileri, "Türkiye'de bu alanda yetişmiş eleman sayısı çok az ve hepsi de TEAŞ da çalışıyor. Bu yüzden yerli ve yabancı şirketlerin hepsi iç piyasayı bilen eleman ihtiyacını bu kurumdan karşılamak zorunda" dediler.


© COPYRIGHT 1998 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr