kapat

PAZAR 12 EKİM 1997

Sahte pasaportlu işadamı yakalandı

Atatürk Havalimanı'nda yakalanan Fethi Namlıoğlu, Çatlı'nın cenaze töreninde gazetecilerin fotoğraf çekmesini engellemişti.

Fethi Namlıoğlu (45), dün sabah 3 arkadaşıyla birlikte Mach Air'den 10 bin dolara (1 milyar 760 milyon lira) kiraladıkları "Falcon" tipi 8 kişilik uçakla Polonya'ya gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na geldiler. Tekstil işiyle uğraşan Namlıoğlu, arkadaşları Rıfat ve Zahit Büyükbayrak ile Yusuf Keser birlikte uçuş işlemleri için bilet ve pasaportlarını görevlilere verdiler. Yapılan kontrollerde Namlıoğlu'nun pasaportunun sahte olduğunu belirleyen polis, bu kişiyi gözaltına aldı.

Poliste verdiği ifadesinde, 1988 yılında kambiyo ile ilgili bir konudan ötürü yurtdışına çıkışına "tahdit" getirildiğini söyleyen Namlıoğlu, kendisinin de bunun üzerine, yeğeni Mehmet Çenesizoğlu adına düzenlenmiş bir pasaport ile giriş-çıkış yapmaya başladığını belirtti. Namlıoğlu, 1992 yılından bu yana Azerbaycan başta olmak üzere, Almanya, Rusya, Polonya ve Suudi Arabistan'a sahte pasaportla gittiğini de kaydetti.

Fethi Namlıoğlu'nun uzun yıllar MHP Elazığ ve İstanbul'un ilçe örgütlerinde yöneticilik yaptığı da bildirildi. Namlıoğlu'nun en son olarak Abdullah Çatlı'nın cenaze töreninde, Çatlı'nın kızının fotoğrafının çekilmemesi için gazetecileri engelleyen kişi olduğu öğrenildi.

Havalimanı karakolunda ifadesi alınan Fethi Namlıoğlu, daha sonra Bakırköy Savcılığı'na sevk edildi.


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr