kapat

PAZARTESİ 15 EYLÜL 1997

Cinayet!

Doktor, özürlü doğan bebeği iğneyle öldürdü

Olay, doğuma katılan anestezi uzmanı Pınar Akduygu'nun karakola giderek Dr. Sedat Ekici'yi şikayetiyle ortaya çıktı. Hastane Başhekimi de olayı doğruladı ve Ekici'den şikayetçi oldu

9 AYLIK hamile olan Döndü Karakaya (34), doğum zamanı gelmemesine rağmen sancıları artınca Özel Alibeyköy Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktorlar, sezaryenle alınmaması halinde bebeğin ölü doğacağını bildirdi. Karakaya'ya, sezaryenle doğum yaptırıldı. Ancak bebeğin ayaklarının sakat olduğu belirlendi ve kafa büyümesine yol açan "hidrosafoli" teşhisi kondu. Doğumu gerçekleştiren doktorlardan Dr. Sedat Ekici, anestezi uzmanı Pınar Akduygu'dan, yaşama yansı olmadığını ileri sürerek çocuğu iğne ile öldürmesini istedi.

AKDUYGU, bu isteğe tepki göstererek hastaneden ayrıldı. Dr. Ekici, telefon ederek hemşireden "Listhenon" ve "Pentotal" adlı ilaçları karıştırıp bebeğe uygulanmasını istedi. Hastaneye telefon edince bebeğin öldüğünü öğrenen Pınar Akduygu, Dr. Ekici'ye, hakkında şikayette bulunacağını söyleyerek durumu durumu başhekime bildirdi. Başhekim Nuri Şahan ve Anestesi Uzmanı Akduygu, karakola giderek Ekici hakkında şikayetçi oldu.

Anne kabullendi

OLAYDAN sonra teslim olan Dr. Sedat Ekici, dün Eyüp Nöbetçi Mahkemesi'ne sevk edildi. Ancak Ekici, tutukluluğunu gerektirecek yeterli delil oluşmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı. Bebeğin cesedi ise otopsi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Bebeği ölen Döndü Karakaya'nın, olayı soğukkanlılıkla karşıladığını kaydeden Başhekim Dr. Nuri Şahan, "Hasta bebeğin özürlü doğacağını biliyormuş. Kabullenmesinde bunun da etkisi olabilir" dedi.

Başhekim: Doktor suçlu

ÖZEL Alibeyköy Hastanesi Başhekimi Psikiyatr Dr. Nuri Şahan, olayı Anestezi Uzmanı Pınar Akduygu'dan öğrendikten sonra, sezaryen ameliyatı sırasında görev yapan hastane personelinin ifadesine başvurdu. Ardından Dr. Ekici'yi çağırıp dinledi. Tüm bilgileri değerlendirdikten sonra suç unsuru bulunduğuna karar verdiğini belirten Şahan şöyle konuştu:

"SEDAT Bey, Pınar Akduygu'dan iğne yapmasını istemiş. Ancak o kabul etmeyerek hastaneden ayrılmış. Pınar Hanım, Dr. Ekici'nin başka bir iğne yaptırdığını ve bebeğin de bu nedenle öldüğünü öğrendiğini anlattı. Dr. Ekici ise bebeğin birçok özürü ve başka birtakım sorunları daha bulunduğu için bu iğneyi yapmayı gerekli gördüğünü söyledi."


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr