kapat

Emniyet yine karıştı

Susurluk olayı gerekçe gösterilerek görevden alınan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çkır, Danıştay'a açtığı davayı kazandı.

SAYGI ÖZTÜRK ANKARA

Güçlükle aşılan Emniyet Genel Müdürlüğü krizinden sonra, bu kez genel müdür yardımcısı ve daire başkanı krizi patlak verdi. Susurluk olayının ardından görevden alınan bir genel müdür yardımcısı Danıştay'a açtığı davayı kazandı, bir daire başkanının görevden alınması konusunda da yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Diğer genel müdür yardımcılarıyla birlikte aynı gün görevden alınan Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır, Danıştay'da açtığı davayı kazandı. Alaaddin Yüksel'in Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde Hatay Emniyet Müdürlüğü'nden Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilen Ertuğrul Çakır, görevden alma kararının durdurulması ve yeniden Genel Müdür Yardımcılığı görevine dönmek için Ankara 5'inci İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Çakır, dava dilekçesinde, "Susurluk kazası ile hiçbir ilgimin olmamasına rağmen görevden alınışım sanki Susurluk kazasıyla ilgiliymiş gibi kamuoyuna yansıdı. Görevden niçin alındığımı bilmiyorum. Yakınlarıma bile görevden alınışımın nedeninin Susurluk olmadığını inandırmakta zorluk çekiyorum" demişti. Mahkeme, Çakır'ın itirazını haklı buldu ve görevden alınmasına ilişkin kararın iptalini kararlaştırdı.

Alaaddin Yüksel'in genel müdürlüğü döneminde görevden alınan İkmal Bakım Dairesi Başkanı Feyzullah Ertuğrul'un görevden alınmasına ilişkin karar hakkında da İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasını öngördü. Bir genel müdür yardımcısı ile bir daire başkanının görevlerine mahkeme kararıyla dönmesi Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki dengeleri alt-üst etti.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Ertuğrul Çakır ve Feyzullah Aslan ile ilgili mahkeme kararlarının uygulanacağını söylediler.

Bu arada Emniyet Genel Müdürü Kemal Çelik'in, bazı daire başkanlarının değiştirilmesi ile ilgili kararname hazırladığı öğrenildi. Niğde Emniyet Müdürlüğü'nden İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na vekaleten atanan Bülent Orakoğlu'nun Niğde Emniyet Müdürlüğü'nden alınmasına ilişkin kararname de Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi. Dün kararnamenin iade edildiği iddiaları yayıldı ancak bunun doğru olmadığı bildirildi. Bu arada Teftiş Kurulu Başkanı Halit Karabulut'un da Niğde Emniyet Müdürlüğü'ne atanmasının öngörüldüğü, ancak Karabulut'un bunu durdurmak için çaba gösterdiği bildirildi.


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr