kapat

29 NISAN 1997 SALI

Süleyman Mercümek'e trilyonluk kıyak

Refahlı Bayındırlık Bakanı Ayhan, Süleyman Mercümek'in koruma alanında yeralan 6 milyon metrekarelik arazisine imar izni verdi.

EMİN KOÇ

Ankara- Bosna'ya yardım için toplanan paralarla ilgili olarak yargılanıp 20 trilyon 655 milyar lira para ve 4 yıl 1 ay hapis cezasına mahkum olan Süleyman Mercümek'in "ikinci vakası" ortaya çıktı.

RP'li Bayındırlık ve İskan Bakanı Cevat Ayhan, "RP'nin gizli kasası" olarak bilinen Mercümek'in İstanbul Sazlıkdere Baraj Gölü ve Baklalı Deresi koruma alanında bulunan 6 milyon metrekare arazisine konut amaçlı imar izni verdi. Mercümek de kendisine trilyonluk rant sağlayacak bu izni aldıktan sonra bölgeye 5 bin konutluk "Selametköy" isimli bir uydu kent kurmak üzere hazırlıklara başladı.

Mercümek'in "ikinci vakası" 1978 tarihinden itibaren İstanbul'un mücavir alanı dışında bulunan Çatalca Dursunköy civarında Sazlıkdere Baraj Gölü ile Baklalı Deresi koruma alanında bulunan tarlaları çok düşük fiyatlarla toplamaya başlamasıyla gelişti.

Süleyman Mercümek, 1985 yılına kadar bu bölgede toplam 6 milyon metrakare arazi aldı ve kendi adına kayıtlı şirketi Yeni Neşriyat A.Ş. adına tapularını çıkardı. Belediye mücavir alanı dışında olan bölgeye imar izni çıkarmak için RP iktidarını bekleyen Mercümek, Refahyol kurulduktan sonra harekete geçti. Mercümek, baraj koruma alanı ve çevresindeki arazi üzerinde Başbakan Necmettin Erbakan'ın 12 Eylül'de kapatılan Milli Selamet Partisi'nin adını taşıyan "Selametköy" ü kurma kararı aldı. Selametköy 5 bin konutluk olacaktı.

İSKİ, içme suyu havzasında olduğu için bu bölgede yapılaşmaya karşı çıkarken Mercümek de Bayındırlık Bakanlığı'na başvurarak, "Burada kaçak yapılanma oluyor bu baraj gölü ve dere için daha zararladır bunu önlemek ve planlı yapılaşmayı sağlamak için imar izni istiyorum" dedi. Mercümek, başvurusunda bu bölgeye kurulacak Selametköy'un atık sularının bir havzada toplanıp temizlendikten sonra dereye bırakılacağı teminatında bulundu.

Mercümek, Yeni Neşriyat Anonim Şirketi adına İstanbul 7'nci Noterlik'te Zülfer Erol'u vekil tayin etti ve İstanbul Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'ne de teknik rapor hazırlattı. Raporda, Selametköy'ün, Dursunköy-Baklalıköy yolunun iki tarafında yeralacağı, Güney yönünde Dursunköy yolu ile Arnavutköy, Hadımköy, Çatalca ve Kemerburgaz, Kuzey yönünde Baklalıköy yolu ile Terkos Karaburun ve Arnavutköy bağlantısının mevcut olduğu belirtildi.

İSKİ karşı çıktı

Selametköy'ün 5 bin konuttan oluşacağı belirtilen raporda, pis suların bir tasfiye tesisinde toplanıp temizlendikten sonra akarsuya verileceği belirtildi. Arsanın ikinci derece deprem bölgesinde olduğu ve çok katlı binaların yapılmasına uygun olmadığı da kaydedildi.

İSKİ ise parsellerin baraj ve dere uzaklıklarını tek tek sıraladı. Bir kısmının çok yakın koruma alanı içinde olduğunu, bir kısmının birinci derece koruma alanı içinde bulunduğunu bildirdi ve projeye karşı çıktı.

Mercümek'in vekili Zülfer Erol, Yeni Neşriyat'ın Emlak Müdürü olarak 26 Aralık 1996 tarihinde Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü ile bakanlığa bir yazı gönderdi. Bu yazıda, arsaların tüm pafta ve parsel numaralarını bildiriliyor ve konut amaçlı imar izni isteniyordu.

Bakanlıkta tasfiye

Bayındırlık Bakanlığı, Teknik Araştırma ve Uygulama Müdürlüğü ve bu konudaki Daire Başkanlığı'na resmi başvuru yapmadan durumu bildirdi. Ancak Daire Başkanı dahil bürokratlar bu arsalara konut amaçlı imar izni verilemeyeceği, İSKİ'nin de buna karşı olduğunu bildirdiler.

Bayındırlık Bakanı Cevat Ayhan ise bakanlığın bu bölümünde çalışan Daire Başkanı, Şube Müdürü ve şehir plancılarını görevden aldı ve ardından da 19 Mart 1997 tarihinde Mercümek'in Selametköyü'ne konut amaçlı imar iznini verdi. Bu karar duyulmaması için de büyük bir gizlilik gösterildi.

Bayındırlık Bakanlığı'nın bu izinle, İstanbul'un içme ve kullanma suyunun korunması için İSKİ'nin aldığı koruma kararlarını Selametköy için delerken, Mercümek'in de trilyonluk rant sağlaması için yolu açmış oldu.


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Bu sayfa YÖRE Elektronik Yayımcılık tarafından hazırlanmıştır. Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr
YÖRE Elektronik Yayimcilik A.S.