kapat

21 NISAN 1997 PAZARTESI

Onur Yurdatapan'dan "komplo" iddiası

Gözaltında bulunan Şanar Yurdatapan'ın kardeşi Onur Yurdatapan, "Şanar'la konuşmamızı polis tahkikat gizli yapılıyor diye engelledi. Gizli ise televizyonlarda ve gazetelerde çıkan o haberler neye dayandırılıyor? Tahkikat gizliyse bunun adı komplodur, ben bunun bir komplo olduğu kanaatindeyim" dedi.

Almanya'dan dönüş yaptığı sırada, Atatürk Havalimanı'nda, Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alınan Şanar Yurdatapan, bölücü örgüt itirafçıları Murat Demir ve Murat İpek ile biri komiser 5 polis memurunun da aralarında bulunduğu sanıkların sorgularına, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde devam ediliyor.

Polis, 4 günlük gözaltı süresinin dün dolmasına rağmen sorgular tamamlanamadığından ek gözaltı süresi verilmesi için İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Başsavcılığın aynı yöndeki talebini inceleyen Nöbetçi Devlet Güvenlik Mahkemesi de, sanıkların sorgularının tamamlanması için bugünden geçerli olmak üzere polise 3 günlük ek gözaltı süresi verdi.

Soruşturmanın bu sürede tamamlanması halinde Şanar Yurdatapan'ın da aralarında bulunduğu sanıkların, 22 Nisan günü İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilmesi bekleniyor.

İHD'de basın toplantısı

Şanar Yurdatapan'ın kardeşi Onur Yurdatapan, Şanar Yurdatapan'ın avukatı Eren Keskin ile İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi.

Şanar Yurdatapan ile Üsküdar'daki bürosunda polislerin eşliğinde görüştüğünü, sahte pasaportlar ve ele geçirildiği öne sürülen 2 silah hakkında soru sorduğunu belirten Onur Yurdatapan, şu iddiada bulundu:

"Ancak Şanar'la olan konuşmamızı polis 'tahkikat gizli yapılıyor' diyerek engelledi. Tahkikat gizli ise televizyonlarda ve gazetelerde çıkan o haberler neye dayandırılıyor? Tahkikat gizli ise bunun adı komplodur, ben bunun bir komplo olduğu kanaatindeyim. İçinde bazı gerçek payı varsa onun cezasını çeker."

Avukat Eren Keskin de, Şanar Yurtapan'ın ajans sahibi olduğunu ve daha önce pek çok medya kuruluşuyla röportaj yapan PKK itirafçıları Murat İpek ve Murat Demir ile görüşmesinin garip olmadığını savundu.


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Bu sayfa YÖRE Elektronik Yayımcılık tarafından hazırlanmıştır. Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr
YÖRE Elektronik Yayimcilik A.S.