kapat

12 MART 1997 CARSAMBA

Genelkurmay'dan Hatipoğlu'na suç duyurusu

Genelkurmay Başkanlığı, RP'li TBMM Başkanvekili Yasin Hatipoğlu'nun Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'i ima eden şiiri hakkında inceleme başlattı. Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin şiir nedeniyle Adalet Bakanlığı nezdinde suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

Kemal Yurteri

Ankara - Genelkurmay Başkanlığı, RP'li TBMM Başkanvekili Yasin Hatipoğlu'nun Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in bazı açıklamalarını ima ederek kaleme aldığı şiir hakkında inceleme başlattı. Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin Hatipoğlu hakkında Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. Şiirde yeralan "PKK'yı ehven görmek, ahmak, soyu şüpheli, zırha bürünmüş ödlek" gibi ifadeler "hakaret" sayıldı.

Edinilen bilgiye göre Hatipoğlu'nun şiiri kamuoyuna yansıdığı gün Genelkurmay Başkanlığı tarafından incelemeye alındı. Genelkurmay Adli Müşairliği'nin şiirde Oramiral Erkaya ve Orgeneral Bir'i hedef alan ifadelerin bulunduğuna karar vermesinin ardından, Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

Hatipoğlu'nun Genelkurmay'da tepki yaratan şiiri şöyle:

"Her mitingin fıtratı var, kahrol'u yaşası var,

Sobayla ısınanın küreği, maşası var,

Mülayim olmak güzel, lakin, hani nerede,

Her grubun bir tane çevik bir paşası var,

Manadan, ruhtan yoksun, şekilciler arıyor,

Toplumu dışlayacak tekilciler arıyor,

Soyu şüpheli olan meclisi, tahkir ile,

Özgür ruhlu ve soylu, temsilciler arıyor,

Zırha bürünmüş ödlekler, ortalığı gülşen görür,

Evladına ağıt yakan anaları, hep şen görür,

Müslümanı PKK'dan, tehlikeli addeder de,

Acı görmemiş ahmaklar, PKK'yı ehven görür."

Şiirde yer alan "Müslümanı PKK'dan tehlikeli addeder de acı görmemiş ahmaklar" ifadesinin Deniz Kuvetleri Oramiral Erkaya'nın basında yer alan "irtica PKK'dan tehlikeli" sözlerine karşılık olarak kaleme alındığından kuşku duyuluyor. Oramiral Erkaya, şiirde yer alan ifadelere sert tepki göstererek, "Hiç hoşlanmadığını" açıklamıştı. Kıbrıs Barış Harekatı'nda yanlışlıkla Türk uçakları tarafından batırılan Kocatepe gemisinin kaptanı olduğunu anımsatan Erkaya, "Ben 58 askerimi şehit verdim. Bundan büyük acı olur mu?" diye sormuştu.

Hatipoğlu, önceki gün yayımlanan 32. Gün programında, şiirine Genelkurmay'ın tepki gösterdiğinin belirtilmesi üzerine Çevik Bir'in "Ç" harfini küçük yazdığını ve bu nedenle Orgeneral Bir'i hedef almadığını savunmuş, Oramiral Erkaya için de "Kendisi çok taktir ettiğim bir paşamızdır" açıklamasını yapmıştı.

Suç duyuruları

Genelkurmay Başkanlığı, Hatipoğlu'ndan önce RP'li Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik hakkında, "Bir takım omuzu kalabalıklar kendilerini halkın üstünde sanıyorlar" açıklamasından dolayı Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. RP'li Adalet Bakanı Şevket Kazan, bu suç duyurusunu uzun süredir bekletiyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın, emekli albay olan RP Konya Milletekili Hüseyin Arı hakkında da muvazzaf olduğu dönemde Konya'daki bir yerel gazeteye verdiği ilan nedeniyle suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.


Hatipoğlu'nun yeni şiiri

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgenaral Çevik Bir ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya ile ilgili yazdığı şiirle büyük tepki toplayan Refah Partili Meclis Başkanvekili Yasin Hatipoğlu, şiir tutkusundan vazgeçmiyor. Hatipoğlu dün de Meclis'te, gazetecilere şiir okudu.

Meclis kulisinde gazetecilerle karşılaşan Hatipoğlu önce, "Bugün soru sorma sırası bende, soruyu ben soruyorum" dedi. Kameramanların çekim yapıp yapmadıklarını soran Hatiboğlu, çekim yapıldığı cevabını aldıktan sonra, şu şiiri okudu: "Hayrola çocuklar, bugünkü rızkınızda eksik mi var, tam mı var / Bakın dağarcıklara olgun mu var ham mı var / Aman birbirinizin ayağına basmayın / Hayrola çocuklar, tahriklere zam mı var.

Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığı, RP'li TBMM Başkanvekili Yasin Hatipoğlu'nun Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in bazı açıklamalarını ima ederek kaleme aldığı şiir hakkında inceleme başlattı. Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin Hatipoğlu hakkında Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. Şiirde yeralan "PKK'yı ehven görmek, ahmak, soyu şüpheli, zırha bürünmüş ödlek" gibi ifadeler "hakaret" sayıldı.


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Bu sayfa YÖRE Elektronik Yayımcılık tarafından hazırlanmıştır. Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr
YÖRE Elektronik Yayimcilik A.S.