kapat

6 MART 1997 PERSEMBE

Eroine şafak operasyonu

Sakarya'da düzenlenen operasyonda Hakkari'den getirildiği belirlenen 15 milyar lira değerinde 50 kilo eroin ve bir tabanca ele geçirilirken 5 kişi yakalandı.

Murat Uygun. (SHA)

Hakkari-Sakarya arasında kurulan uyuşturucu hattına darbe vuran jandarma timleri, 50 kilo saf eroin ele geçirdi. Sakarya'da dün sabaha karşı gerçekleştirilen ve "şafak operasyonu" adı verilen operasyonda 5 kişi gözaltına alındı.

Sakarya'ya Hakkari'den eroin getirilip pazarlanacağı ihbarını alan İl Jandarma Alay Komutanlığı timleri harekete geçerek operasyon için hazırlıklara başladı. Jandarma timleri Hakkari'den getirilecek eroinin hangi noktaya getirileceği hakkında bilgi toplamayı da derinleştirdi. Yapılan çalışmalarda sözkonusu uyuşturucunun Sakarya'nın Hendek ilçesi Lütfiye Köyü'nde Arif Alkan'a ait tavuk çiftliğine getirileceği saptandı. Bunun üzerine uyuşturucu şebekesinden oldukları belirlenen bazı kişiler, İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri tarafından takibe alındı. Yaklaşık 3 ay süren takip sonunda içinde villalar bulunan Alkan'ın çiftliğine dün sabaha karşı saat 05.00'te baskın düzenlendi.

"Biz yandık, onlar da yansın"

İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Haydar Aksu tarafından bizzat yönetilen "şafak operasyonu'nda çiftlik'te bulunan 54 BJ 908 plakalı özel otomobilin bagajında 50 kilo saf eroin ele geçirildi. Çiftlikte yapılan aramada ise bir adet ruhsatsız silah, sahte kimlikler ve bir adet bıçak bulundu.

Uyuşturucu ile birlikte Burhan Baskın, Suat Baskın, Hamza Baskın, Necati Düz ve İlya Ekmekçi yakalanarak gözaltına alındı. Sanıklar ifadelerinde, "Biz bu işin sevkiyatını yapıyorduk. Asıl patronlar Hakkari'de. Biz yandık inşallah onlar da yanarlar" dediler.

Operasyon hakkında bilgi veren Sakarya Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Hasan Aksu, istihbarat çalışmaları sonucu ele geçirilen 50 kilo eroinin Türkiye'deki piyasa değerinin 15 milyar lira, Avrupa piyasalarındaki bedelinin 50 milyar lira olduğunu belirtti. Albay Aksu, uyuşturucu tacirlerine fırsat vermeyeceklerini belirterek. "Operasyon devam ediyor" dedi.


Gebze'de 5 kilo morfin

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 5 kilogram saf morfin yakalandı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasına göre Muhammed Samastı, Sakarya'nın Akyazı ilçesine bağlı Yongalık köyündeki fındık bahçesinde çuval içinde birer kilogramlık paketlerde bulduğu ve eroin sandığı 5 kilogram saf morfini, yakını Ercan Gür aracılığıyla satmak istedi.

Gür'ün Gebze'de piyasaya uyuşturucu sürmeye çalıştığını öğrenen Narkotik ekipleri, alıcı gibi davranarak, bu kişiyle bağlantı kurdu. Polis, Ercan Gür'ü (25) 5 kilogram saf morfinle suçüstü yakaladı. Gür'ün emniyetteki sorgulaması sonucu, uyuşturucu ticaretiyle ilgileri bulunduğu belirlenen Muhammed Samastı (18) ve babası Ali (53) ile akrabaları Fesih (31) ve Yıldırım Gür (28) kardeşler de, Gebze'de yakalandı.

Malatya ve Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yapılan operasyonlarda 6 kilo esrar yakalandı. Uyuşturucuyla ilgili olarak Bilal Habeş Geyik, Mustafa Bünül ile Mustafa Deli gözaltına alındı.


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır)
Bu sayfa YÖRE Elektronik Yayımcılık tarafından hazırlanmıştır. Yorum ve önerileriniz için: editor@sabah.com.tr
YÖRE Elektronik Yayimcilik A.S.