kapat

25 OCAK 1997 CUMARTESI

Emniyette ikinci operasyon yolda

Emniyet Müdürleri Kararnamesi dün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 20 daire başkanının görevden alınacağı ikinci kararname hazırlanıyor.

Emniyet Genel Müdür Yardımcıları ve çok sayıda il emniyet müdürünün görevden alınmasından sonra emniyette ikinci deprem yaşanıyor. 20 daire başkanı görevden alınıyor.

Başbakan Necmettin Erbakan'ın isteğine rağmen İçişleri Bakanı Meral Akşener'in Konya Emniyet Müdürlüğü'ne getirmediği müfettiş Abdülkadir Taşoğlu'nun da Daire Başkanlığı'na atanacağı bildirildi.

Emniyet Müdürleri Kararnamesi'nin Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra daire başkanları, başkan yardımcılıkları arasında değişiklik öngören kararname de içişleri bakanı Meral Akşener'in onayına sunuldu. 25 daire başkanından 20'sinin değiştirilmesinin öngörüldüğü taslak kararnamede yeni görev alacakların isimleri de yer aldı.

Kocaeli Emniyet Müdürü Affan Keçeli'nin Asayiş Daire Başkanlığı'na, Çorum Emniyet Müdürlüğü'nden alınan Sefer Vurucu'nun Trafik Daire Başkanlığı'na, Şanlıurfa Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Sultar'ın Kaçakçılık Daire Başkanlığı'na, polis müfettişi Ali Gökçimen'in İstihbarat Daire Başkanlığı'na getirilmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Ayrıca polis müfettişleri Abdülkadir Taşoğlu, Adem Özçetin, Recep Gültekin, Savaş Yücel, Mustafa Doğankılınç, Nejat Özdemiroğlu, Kemal Çelebi, Fevzi Aksoy, Gazi Kirik, Nihat Önder'in yanısıra Emniyet Genel Müdürü'nün Özel Kalem Müdürü Fevzi Erdoğan'ın da Daire Başkanlığı'na atanması bekleniyor.

Terörle Mücadele Daire Başkan Vekili Ahmet Demirci'nin bu göreve asaleten atanması öngörülürken Havacılık, Sosyal Hizmetler ve Arşiv Daire Başkanları'nın görevlerinde kalmaları planlandı.

Halen Özel Harekat, Kaçakçılık, İnşaat, Sağlık Daire Başkanlıkları boş bulunuyor. Görevinden alınacak olan daire başkanlarının çoğunluğu polis müfettişi ve APK uzmanı olarak görevlendirilecek.

İlki olay olmuştu

Koalisyonda sorun yaratan birinci Emniyet Müdürleri Kararnamesi, günlerce bekledikten sonra nihayet dün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15 Ocak günü onay için Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen Emniyet Müdürleri Kararnamesi, Bolu ve Bursa Emniyet Müdürleri'nin yerlerinde bırakılmalarını isteyen Cumhurbaşkanı Demirel tarafından geri gönderilmişti. Cumhurbaşkanı Demirel'in dikkat çektiği konular düzenlendikten sonra tekrar Çankaya Köşkü'ne gönderilen kararname Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere Başbakanlığa iletildi.

Ancak bu noktada Başbakan Erbakan, müdahale ederek kararnamenin tutulmasını istedi ve yayınlanmasını engelledi. Erbakan'ın Konya Emniyet Müdürlüğü'ne Abdülkadir Taşoğlu'nun atanmasını istediği, ancak bu isteği yerine getirilmediği için kararnameyi tuttuğu öne sürüldü.

RP yetkililerinin Emniyet Müdürleri Kararnamesi'nde yeniden değişiklik yapılacağını, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in de başka değişiklik yapılmayacağını söylemesi, koalisyon ortakları arasındaki gerginliğin artmasına neden oldu. Geçen Çarşamba gecesi Başbakan Erbakan ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller arasında yapılan başbaşa görüşme sonucunda koalisyonda krize neden olan Emniyet Müdürleri Kararnamesi'nin aynen yürürlüğe girmesi benimsendi.

Kararname ile 5 emniyet genel müdür yardımcısı değişirken, 28 ilin emniyet müdürü görevinden alındı, 43 ilin emniyet müdürlüğüne atama yapıldı.


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır) YÖRE Elektronik Yayimcilik A.S.