kapat

12 OCAK 1997 PAZAR

Emniyet'te operasyon

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde geniş çaplı operasyon yapılıyor. Beş genel müdür yardımcısı görevden alınırken, Genel Müdür Yüksel'in değişmesi bekleniyor.

Refahyol Hükümeti, Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki kapsamlı operasyon için çalışmalarını tamamladı. Beş Genel Müdür Yardımcısı görevden alınırken, genel müdür ile çok sayıda il emniyet müdürünün de değişmesini öngören kararnamenin Çankaya Köşkü'ne sunulduğu bildirildi.

Son anda bir değişiklik olmazsa, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne halen bu görevi vekaleten yürüten Ramazan Er, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne Şanlıurfa Emniyet Müdürü Mehmet Cebe, Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne Artvin Emniyet Müdürü Tahsin Demir, Ordu Emniyet Müdürlüğü'ne de Necdet Yılmaz atanacak.

Kararnameyle, Genel Müdür Yardımcıları Kamil Tecirlioğlu, Halil Tuğ, Cevdet Saral, Ertuğrul Oğan ve Ertuğrul Çakır da görevden alınıyor. Yerlerine Daire Başkanlıkları'na atanan Salih Zeki Yiğit, Abdullah Selvi ve Polis Nüfettişi Adnan Eser ile Aydın Emniyet Müdürü Şevket Ayaz'ın getirileceği öğrenildi.

Yüksel devredışı

Emniyet Genel Müdürü Alaaddin Yüksel'in devredışı bırakıldığı bildirildi. Yıprandığı gerekçesiyle görevden alınması kararlaştırılan Yüksel'in çetelerin ortaya çıkarılmasını kendi başarısı olarak göstermeye çalışmasının da hükümette rahatsızlık yarattığı kaydedildi. Yüksel'in dün yardımcılarına, "Karar hayırlı olsun. Bana da kimse bilgi vermedi. Ne olup bittiğini anlamış değilim" dediği belirtildi. Bu konuşmadan sonra yardımcıları makam odalarını toplamaya başladı.

Kararnameye göre aynı yerde üç yıl ve daha fazla kalan emniyet müdürünün görev yeri değişecek.

Genel müdür ve yardımcılarının aynı anda değişitirilmesinin ilginç olduğunu belirten ilgili çevreler, "Bu siyasi bir karardır. Susurluk olayını emmeye yöneliktir. Kararnameler Şevket Kazan'ın Susurluk'la ilgili basın toplantısı yaptığı gün açıklanacaktı. Ancak bu gerçekleşmedi" dediler.

Dün akşam saatlerinde ise, kulislere Başbakan'ın isteği ile kararnamenin askıya alınması ve emniyetten önce valiler kararnamesinin çıkarılması eğilimi doğduğu haberleri yayıldı. Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın Emniyet'teki operasyonda etkili olduğu ileri sürüldü.


© COPYRIGHT 1997 MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Her hakkı saklıdır) YÖRE Elektronik Yayimcilik A.S.